Wojtek Mazolewski: muzyka Komedy ma silny polski pierwiastek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 22:00
O wadze twórczości Krzysztofa Komedy dla polskiej muzyki nikogo nie trzeba przekonywać. Z twórczością legendarnego jazzmana postanowił zmierzyć się na swojej najnowszej płycie Wojtek Mazolewski.
Audio
  • Wojtek Mazolewski i jego przygoda z muzyką Komedy (Lista osobista/Trójka)
Wojtek Mazolewski
Wojtek MazolewskiFoto: Polskie Radio

Wojtek Mazolewski Quintet "When Angels Fall" Wojtek Mazolewski Quintet "When Angels Fall"

– Kiedy, zafascynowany jeszcze wtedy rockiem, hard rockiem i punkiem, zacząłem chodzić z moim starszym bratem na różne wydarzenia artystyczne w Trójmieście i widziałem o czym dyskutuje on z innymi muzykami, to najczęściej powtarzającym się nazwiskiem było Komeda. Poszedłem do znajomych na wieczorny odsłuch płyty. Przesłuchaliśmy przy zgaszonym świetle strony A, strony B, a potem rozgorzała poważna dyskusja. Nie potrafię sobie przypomnieć ile miałem lat, może 12, może 16. To była pierwsza polska płyta jazzowa jaka do mnie dotarła. To doświadczenie z Komedą, którego później sam z siebie nie słuchałem, zostało w mojej głowie, aż do mementu, gdy poczułem, że nie jestem w stanie do końca życia grać piosenek, że potrzebuję wolności i skręciłem w stronę muzyki improwizowanej. Wtedy wrócił Komeda, jako taki archetyp kompozytora i muzyka jazzowego. Był najlepszym wzorem – wspomina Wojtek Mazolewski.

Na swojej nowej płycie "When Angels Fall", Wojtek Mazolewski sięgnął po utwory legendy polskiego jazzu i Hollywood Krzysztofa Komedy. Postać to niezwykła, obdarzona wielkim talentem i potencjałem, owiana tajemnicą, której niespodziewana śmierć przerwała pasmo wspaniałych sukcesów i tworzenia pięknych kompozycji.

Wielką inspiracją do nagrania albumu były też filmy takich mistrzów, jak Roman Polański: "Rosemary’s Baby", "Nóż w wodzie", czy Jerzy Skolimowski: "Bariera". Połączenie ich talentu i wrażliwości z muzyką kompozytora do dziś robi wielkie wrażenie i zmusza do myślenia.

To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata.

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Gość: Wojtek Mazolewski (muzyk)
Data emisji: 15.02.2019 
Godziny emisji:
21.18

ml

Czytaj także

Ćwierć wieku mistyki miłości. 25 lat temu Maanam wydał album "Róża"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 11:35
– "Róża" była kwintesencją mistyki miłości, jaką Kora i Maanam zaprezentowali na tej płycie – mówił Kamil Sipowicz w rozmowie z Piotrem Metzem. Wydany 22 września 1994 roku siódmy studyjny album zespołu Maanam kilka dni temu obchodził ćwierćwiecze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Bartosiewicz: mam ochotę pokazać się od strony niegrzecznej dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:00
– Czuję, że jestem bardziej tu i teraz, że jestem bardziej obecna, że mam więcej powietrza w sobie – wyznaje Edyta Bartosiewicz, której singiel pt "Cyrk" jest naszą Piosenką dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Nosowska: początki pisania tekstów są trudne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 16:11
– Na pierwszych płytach zespołu Hey kaleczyłam język angielski, bo wydawało mi się to prostsze niż pisanie tekstu po polsku – zaznaczyła Katarzyna Nosowska, jurorka zbliżającego się Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.
rozwiń zwiń