Za nami koncert projektu Bisz/Radex w ramach cyklu Port Kultury 

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 22:00
Jesienią 2019 roku wydali swój drugi album "Duch oporu", który zebrał znakomite oceny i zachwycił słuchaczy. W sobotę piosenki z tej płyty oraz swoje starsze kompozycje Bisz/Radex zagrali na żywo na barce zacumowanej nad brzegiem Wisły w Warszawie. 
BiszRadex w Porcie Kultury
Bisz/Radex w Porcie KulturyFoto: Oko i Ucho / Ania Bystrowska

Był to już trzeci koncert w ramach cyklu Port Kultury organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury przy współpracy z Programem 3 Polskiego Radia. Transmisję wydarzania, które odbyło się bez udziału publiczności, w sobotę 20 czerwca od godz. 20.00 można było śledzić na antenie Trójki oraz – w formie wideo – na Facebooku stacji i NCK.

Port Kultury to cykl unikatowych koncertów Narodowego Centrum Kultury i Programu 3 Polskiego Radia transmitowanych w internecie w wersji wideo (na fanpage'u Trójki oraz NCK) i audio (na antenie Programu 3). Projekt ten zainaugurowała grupa Tęskno, która wystąpiła z kwartetem smyczkowym, a tydzień temu Tomek Makowiecki zagrał utwory ze swojej płyty "Moizm". Kolejnymi artystami, którzy zaprezentowali się na kameralnej scenie "na wodzie" byli Bisz/Radex. Podobnie będzie jeszcze przez dwa kolejne, sobotnie wieczory – aż do 4 lipca. 

Bisz/Radex / Port Kultury  koncerty znad Wisły (źródło: YouTube / NCKultury)

Radek Łukasiewicz ma na koncie kilka płyt nagranych w różnych konfiguracjach i składach, z których najbardziej kojarzone są Pustki – jeden z najlepszych rodzimych zespołów spod znaku alternatywnego rocka. Z kolei Jarek "Bisz" Jaruszewski znany jest przede wszystkim z występów w hip-hopowym składzie B.O.K. W środowisku muzycznym nazywany jest raperem-poetą. W 2016 roku panowie połączyli siły i nagrali wspólny album "Wilczy humor". Ta wspólna artystyczna kooperacja była dla duetu niczym skok na głęboką wodę. Wspólnie stworzyli nieoczywistą mieszankę alternatywnego popu, rapu i elektroniki, a ich znakiem rozpoznawczym stały się oryginalne, intrygujące i odważne językowo teksty opisujące naszą rzeczywistość i skomplikowane relacje międzyludzkie. Dość powiedzieć, że "Pokaż mi język", czyli jeden z utworów grupy z ich drugiej, wydanej w ubiegłym roku płyty "Duch oporu", stał się częścią kampanii  "Ojczysty – dodaj do ulubionych" Narodowego Centrum Kultury.

– Ta płyta to nasz wielowątkowy komentarz do stanu świata. Jest to swoisty dialog o współczesności, tego co w niej zachwyca, ale przede wszystkim co uwiera  od pułapek cyfrowej rzeczywistości po refleksję nad masową kulturą – mówił tuż po wydaniu płyty Radek Łukasiewicz. To właśnie utwory z tego albumu wypełniły sporą część programu niezwykłego występu duetu na barce przy brzegu Wisły.

Wydarzenie, które odbyło się bez udziału publiczności, można było śledzić w sobotę, 20 czerwca na antenie Trójki oraz – w formie wideo – na Facebooku stacji i NCK. Po koncercie z artystami rozmawiał Piotr Metz, dziennikarz radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Goście: Bisz/Radex
Data emisji:
 20.06.2020
Godzina emisji: 19.11

asz/mk

Czytaj także

Port Kultury – seria koncertów Narodowego Centrum Kultury we współpracy z radiową Trójką

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 09:00
W każdą sobotę, do 4 lipca, zapraszamy Was do Portu Kultury! Serię koncertów wprost znad klimatycznego brzegu Wisły otworzył zespół Tęskno, który po raz pierwszy wykonał na żywo autorską aranżację utworu "Zabierz mnie do morza". Nową wersję piosenki Adama Repuchy zespół Joanny Longić przygotował w związku ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęskno: każdy koncert jest nową przygodą

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 22:00
– Od początku starałam się poprzez muzykę i teksty przekazać, że ciągle szukam nowym dróg, chcę się rozwijać, dowiadywać coraz więcej – mówiła Joanna Longić z projektu Tęskno tuż przed premierowym koncertem, który zainaugurował Port Kultury – cykl Narodowego Centrum Kultury tworzony we współpracy z Trójką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Port Kultury. Za nami koncert Tomasza Makowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 21:00
W każdą sobotę, aż do 4 lipca Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Programem 3 proponuje serię koncertów wprost znad klimatycznego brzegu Wisły w Warszawie. 13 czerwca usłyszeliśmy Tomasza Makowieckiego, który wykonał utwory z płyty "Moizm". Każdy koncert transmitowany był bezpłatnie na fanpage'u NCK, na Facebooku i antenie radiowej Trójki.  
rozwiń zwiń