Musical "Bracka 1981" w Trójce. WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 22:30
"Bracka 1981" to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym (w przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego) i pierwszy w historii polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami już znanymi m.in. z radia. Wydarzenie transmitowaliśmy z Teatru Rozrywki w Chorzowie – musical można było obejrzeć na FB Trójki, portalu PolskieRadio.pl/Trójka oraz w kanale YouTube Polskiego Radia. Pierwszą część transmitowaliśmy również na naszej antenie.
Nagranie musicalu Bracka 1981
Nagranie musicalu "Bracka 1981"Foto: Artur Wacławek, Teatr Rozrywki

Michał Zabłocki pap 1200.jpg
Musical "Bracka 81" – Michał Zabłocki o niezwykłym projekcie

W ramach koncertu artyści wykonali 22 piosenki spółki autorskiej Michał Zabłocki/Grzegorz Turnau, między innymi słynną "Cichoszę", tytułową "Bracką" czy "Naprawdę nie dzieje się nic". Spektakl w sposób zaskakujący operował pierwotnym materiałem. Teksty piosenek zostały zmienione i przedłużone tak, że każda z nich stanowiła jedną pełną scenę. 


Posłuchaj
63:42 2020_08_22 20_04_45_PR3_Lista_Osobista.mp3 Musical "Bracka 1981", niezwykła opowieść o miłości, sztuce i polityce w czasie stanu wojennego (Lista osobista/Trójka)

 

Stanowiące muzyczną podstawę spektaklu kompozycje Grzegorza Turnaua zostały na nowo odczytane i zaaranżowane przez Miłosza Wośkę. Jego twórcza adaptacja znanych piosenek do form wynikających z libretta, jest niewątpliwym walorem "Brackiej 1981". 

W koncercie wystąpili artyści teatru Rozrywki w Chorzowie: Wioletta Białk, Piotr Brodziński, Jarosław Czarnocki, Kamil Franczak, Maciej Kulmacz, Wioleta Malchar, Beata Rzeźnik, Paweł Stefan i Karolina Sypniewska.

Zagrał zespół muzyczny w składzie: Jacek Gros, Marcin Jabłoński, Michał Karbowski, Jędrzej Łaciak, Marek Malisz, Bartek Plewka, Anna Scheller, Leszek Szczerba, Joanna Urbańska-Mikszta oraz Miłosz Wośko.

***

"Bracka 1981" opowiada historię niespełnionej piosenkarki, która snuje intrygę, aby uzyskać dla siebie repertuar. Dzięki jej ukrytym zabiegom młody, nieznany poeta, przyjeżdża z Warszawy do Krakowa na swój wieczór autorski, który zaplanowano na 12 grudnia 1981 roku. Nie będzie jednak pisane mu wyjechać, bo zaskoczy go tu stan wojenny. Uwięziony w mieszkaniu piosenkarki, wspólnie z jej mężem, kompozytorem, tworzy w ukryciu piosenki. Niestety szalejące namiętności utrudniają, a w końcu całkowicie uniemożliwiają współpracę twórcom. Zawiedzeni i źli, rozchodzą się, obdarowując repertuarem sąsiada, którym okazuje się Grzegorz Turnau.

To fabuła w największym skrócie. Ale akcja zatacza o wiele szersze kręgi, bowiem siostra piosenkarki okazuje się być podziemną działaczką i wydawcą książek drugiego obiegu, a brat  oficerem SB. Poeta, poszukiwany za publikację wierszy w niezależnych pismach, zostaje zadenuncjowany przez główną bohaterkę, gdy okazuje się, że z piosenek jednak nic nie wyjdzie. W tym zagadkowym splocie okoliczności wszystko pozostaje niejako w rodzinie, a repertuar trafia do właściwego adresata. 

Emisja na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych:

  • godz. 19:05 – rozmowa Piotra Metza z Michałem Zabłockim na antenie Trójki;

Posłuchaj
11:55 PR3_MPLS 2020_08_22-19-22-53.mp3 Michał Zabłocki o przygotowaniach do musicalu "Bracka 1981" (Lista osobista/Trójka)

 

  • godz. 20:05 – początek emisji pierwszej części musicalu na antenie Trójki;
  • godz. 21:10 – kolejna część dostępna na FB Trójki, portalu PolskieRadio.pl/Trójka oraz w kanale YouTube Polskiego Radia.

mat. promocyjne/gs/kr

Czytaj także

Morricone, Dymsza i Piccoli, czyli sierpień w Iluzjonie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 12:50
– Mamy świadomość, że napisał on muzykę do ponad 500 filmów. My wyświetlimy tylko część, ale za to dających obraz rozwoju jego twórczości – mówiła w Trójce kierowniczka Kina Iluzjon Filmoteki Narodowej Kinga Zabawska o trwającym właśnie przeglądzie filmów Ennio Morricone, który zmarł w pierwszych dniach lipca tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Festiwal Warszawa Singera w nowej, kameralnej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:40
– Bardzo ważna dla artystów i dla nas, jako organizatorów, jest świadomość, że istnieje potrzeba organizowania takich wydarzeń – mówi Hanna Pałuba, dyrektor programowa 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia, tym razem w nieco innej formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka 2020 – na żywo i w streamingu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:24
– Jest specyficznie, ale jesteśmy przygotowani. To będzie inna, ale bardzo ciekawa i udana edycja festiwalu – zapowiada Adam Godziek, szef 15. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Katowickie święto muzyki rozpoczyna się we czwartek 27 sierpnia i potrwa do niedzieli 30 sierpnia.
rozwiń zwiń