Zygmunt Konieczny wspomina pracę z Ewą Demarczyk

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 22:00
14 sierpnia zmarła Ewa Demarczyk. Przypominamy rozmowę Piotra Metza z Zygmuntem Koniecznym, który opowiadał m.in. o nagrywaniu płyty "Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego" oraz trudnych początkach współpracy z wokalistką.
Sopot 1964. Ewa Demarczyk wystąpiła na IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki
Sopot 1964. Ewa Demarczyk wystąpiła na IV Międzynarodowym Festiwalu PiosenkiFoto: PAP/CAF

W wieku 79 lat w Krakowie zmarła Ewa Demarczyk piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda Piwnicy pod Baranami. Nazywana "Czarnym Aniołem Piosenki", była jedną z największych osobowości polskiej estrady. Zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama. Wykonywane przez nią utwory, jak: "Czarne anioły", "Karuzela z madonnami", "Grande Valse Brillante", "Tomaszów" czy "Groszki i róże", od lat fascynują publiczność w kraju i poza granicami.


Posłuchaj
49:28 2020_08_15 19_09_12_PR3_Lista_osobista.mp3 Wspomnienie Ewy Demarczyk cz.1 (Lista osobista/Trójka)

 

Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych. Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy. Została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012  za całokształt twórczości – uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po 2000 roku piosenkarka wycofała się z życia publicznego. W 2015 roku ukazała się książka "Czarny anioł" pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Posłuchaj
53:42 2020_08_15 20_05_33_PR3_Lista_osobista.mp3 Wspomnienie Ewy Demarczyk cz.2 (Lista osobista/Trójka)

 

O Ewie Demarczyk w rozmowie z Piotre Metzem opowiadał współpracujący z nią w przeszłości kompozytor Zygmunt Konieczny. Jak mówił, wszystko zaczęło się w Krakowie, kiedy szukał bardzo ekspresyjnie śpiewającej artystki. Takiej brakowało w Piwnicy pod Baranami.  Kiedy zobaczyłem Ewę Demarczyk, wiedziałem, że to jest to. Pierwszym występem zrobiła wielką furorę, ale potem się wahała czy przyjść do Piwnicy, bo twierdziła, że każemy jej mocno krzyczeć, a ona nie bardzo miała na to ochoty. Wreszcie przekonaliśmy ją z Piotrem Skrzyneckim i została w Piwnicy pod Baranami  opowiadał Zygmunt Konieczny.


Posłuchaj
14:03 2020_08_15 21_44_42_PR3_Lista_osobista.mp3 Wspomnienie Ewy Demarczyk cz.3 (Lista osobista/Trójka)

 

Kompozytor przyznał, że na początku niektóre piosenki Piwnicy pod Baranami mało komu się podobały.  Ale to nic dziwnego, przecież słuchania muzyki trzeba się uczyć. I ludzi trzeba uczyć takiego dobrego snobizmu  powiedział.

W rozmowie z Piotrem Metzem Zygmunt Konieczny opowiadał też m.in. o nagrywaniu z Ewą Demarczyk i zdradził, dlaczego ich współpraca się skończyła. W audycji usłyszeć można też niezapomniane przeboje tego duetu.  

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Zygmunt Konieczny
Data emisji: 15.08.2020
Godzina emisji: 19.05

IAR/ei/mk

Czytaj także

Witold Wnuk: występy Ewy Demarczyk były prawdziwym misterium

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 08:30
W piątek, w wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk. Legendarną artystkę Piwnicy pod Baranami wspominali dziś dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami Witold Wnuk i Piotr Metz.
rozwiń zwiń