J. K. Pawluśkiewicz: Andrzej Zaucha miał wszystko, by być wybitnym śpiewakiem

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 22:00
– "Anawa" to bardzo istotna pozycja w naszym repertuarze. Zrealizowana została w sposób entuzjastyczny, ale jej losy potoczyły się tragicznie – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz, współzałożyciel grupy Anawa.
Andrzej Zaucha
Andrzej ZauchaFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Anawa "Anawa" Anawa "Anawa"

To jedyny album grupy Anawa nagrany z Andrzejem Zauchą. Nie od dziś mówi się o tym albumie jako o najbardziej niedocenionej płycie w historii polskiego rocka. I przy tym wymienia się ją jednym tchem wśród największych dokonań polskiego rocka w ogóle.

– Ta płyta została nagrana w połowie lat 70., gdy rozstałem się z Markiem Grechutą. Nie wiem z jakiej potrzeby, trudno mi precyzyjnie powiedzieć, ale chyba po to, by kontynuować ten rodzaj popisów muzycznych. Zespół Anawa był świetny i chciałem z nim kontynuować. Rozpadły się wtedy Dżamble i spotkałem niedługo po tym Andrzeja Zauchę. Na współpracę przystał z entuzjazmem i w dość krótkim czasie zrobiliśmy repertuar, nagraliśmy album i po 3-4 miesiącach rozstaliśmy się. Andrzej uznał, że jego pobyt na polskich estradach dobiegł końca – wspomina Jan Kanty Pawluśkiewicz.


Posłuchaj
52:46 2020_09_05 20_05_39_PR3_Lista_osobista.mp3 Jan Kanty Pawluśkiewicz wspomina współpracę z Andrzejem Zauchą (Lista osobista/Trójka)

 

"Anawa" to album koncepcyjny, którego istotą jest temat człowieczeństwa. Filozoficzne teksty, zostały napisane przez Leszka Aleksandra Moczulskiego i Ryszarda Krynickiego, a uzupełnione inwokacją do "Eposu o Gilgameszu" i fragmentem rozprawy filozoficznej Giordano Bruno.

– Można powiedzieć, że Anawa wspaniale się rozleciała, bo powstały z niej inne świetne formacje. Zawsze, gdy rozpada się jakiś zespół, to jest jakiś "smęt", ale często jest to konieczne na pewnym etapie. W wypadku Andrzeja Zauchy przyjemnie jest mi jednak powiedzieć: to był niezwykły talent. Miał fenomenalną pamięć muzyczną. Poza tym miał tło jazzowe i wszystkie te elementy, które tworzą wybitnego śpiewaka estradowego – dodaje gość Piotra Metza.

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej)
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 20.05

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

Warsaw Summer Jazz Days​ – festiwal, który kombinuje

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:00
– Intencją festiwalu jest pomoc muzykom, bo nadszedł ciężki czas. Staramy się pokazać, że festiwal ma siłę i żyje – mówił w Trójce Mariusz Adamiak, dyrektor festiwalu Warsaw Summer Jazz Days​. Z jego zapowiedzi wynika, że wydarzenie nie tylko się odbędzie, ale jego organizatorzy nieźle się nakombinowali, by była to jedna z najbarwniejszych edycji w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz i Wojtek Mazolewski. Po występie na Dziedzińcu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 22:00
– Tytuł tego cyklu jest zaproszeniem do poszukania w sobie, w swojej drodze muzycznej, momentów i inspiracji, które spływają poprzez kontakt z muzyką – mówił Wojtek Mazolewski tuż po koncercie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego motywem przewodnim była relacja Mistrz-Uczeń. Mistrzem Wojtka Mazolewskiego był Krzysztof Komeda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Wnuk: występy Ewy Demarczyk były prawdziwym misterium

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 08:30
W piątek, w wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk. Legendarną artystkę Piwnicy pod Baranami wspominali dziś dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami Witold Wnuk i Piotr Metz.
rozwiń zwiń