Za co Tomasz Stańko kocha Boba Marleya?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 14:00
- Za matematyczną precyzję rytmiczną - wyjaśnia wybitny polski jazzman w trójkowej "Liście osobistej".
Audio

- Marleya odkryłem dla siebie w wieku średnim za sprawą Joanny, czyli mojej żony oraz matki mojej córki. Słucham go do dziś. Siedziałem teraz kilka dni w Podkowie Leśnej i "I Shot The Sheriff" leciało na okrągło - zdradza Tomasz Stańko Piotrowi Metzowi. - Oczywiście od początku słuchałem reggae "zawodowo", a zafascynowała mnie w tej muzyce przede wszystkim niesamowita linia basu, która rozwija się nie melodycznie, ale czysto rytmicznie, niczym w grze afrykańskich bębniarzy. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakie odkryłem u Marleya dla siebie, jako muzyka.

Drugi spośród ulubionych utworów Stańki jest chyba mniej zaskakujący. Mowa o "In a Silent Way" Milesa Davisa z albumu pod tym samym tytułem (1969). To w twórczości jazzowego geniusza moment przełomowy, oddzielający dwa wielkie okresy: akustyczny oraz elektryczny.

Więcej o muzycznych fascynacjach Tomasza Stańki we fragmencie "Listy osobistej", której słuchać można na antenie Trójki w każdą sobotę po godzinie 19:00.

Zobacz więcej na temat: Bob Marley Jazz Miles Davis

Czytaj także

30 lat bez króla reggae. Rocznica śmierci Boba Marleya

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 10:15
To on wraz ze swoim zespołem The Wailers rozpropagował na całym świecie muzykę reggae. Był autorem takich przebojów jak "Exodus", "I shot the Sheriff" czy "Revolution".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miles Davis w Warszawie: ten koncert odmienił polski jazz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 12:00
23 października 1983 roku gigant po raz pierwszy wystąpił nad Wisłą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Desperado o sobie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 08:00
Z okazji przypadających 2 lipca 69. urodzin Tomasza Stańki przypominamy wizytę geniusza jazzu w "Sezonie na Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stephen Marley: Nie mam żalu do ojca

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 08:02
W rozmowie z DJ Makenem w Czwórce muzykujący syn Boba Marleya, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat osobistej relacji z królem reggae.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy Michała Urbaniaka z Amy Winehouse?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 20:00
Ogromne rzesze fanów od Nowego Jorku, przez Londyn, aż po Warszawę. O ogromnym znaczeniu polskiego skrzypka dla światowego jazzu przypomniał brytyjski perkusista Troy Miller - stały współpracownik zarówno Urbaniaka, jak i Winehouse.
rozwiń zwiń