Berkowicz: Sacrum Profanum pójdzie w nowym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 14:01
- Dziesiąta edycja festiwalu pomyślana jest jako potężna prezentacja młodej muzyki polskiej. Będzie to jednocześnie pożegnanie, jak i nowe otwarcie - mówi dyrektor artystyczny festiwalu w rozmowie z Piotrem Metzem.
Audio
Sigur Ros
Sigur RosFoto: mat.prasowe

Dlatego właśnie w programie znalazło się pięć monograficznych koncertów: Aleksandra Nowaka, Marcina Stańczyka, Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel i Sławomira Kupczaka , a także Sigur Rós z Kronos Quartet i występ reaktywowanego duetu Skalpel.

>>> Obejrzyj transmisję z koncertu inaugurującego Sacrum Profanum

-  Igor Pudło i Marcin Cichy wezmą na warsztat kony muzyki polskiej XX wieku i w koncercie Polish Icons przerabiać będą Pendereckiego, Góreckiego, Kilara i Lutosławskiego. Obydwaj muzycy wykazują niezwykłą dojrzałość artystyczną i muszę przyznać, jako słuchacz, że bardzo mi ich brakowało przez ostatnie lata - mówi dyrektor artystyczny Sacrum Profanum Filip Berkowicz.

W rozmowie z Piotrem Metzem wyjaśnił, że już od kilku edycji festiwalu zacierała się granica między ambitną muzyką rozrywkową kojarzoną z takimi nazwiskami jak: Aphex Twin, Jonny Greenwood, Adrian Utley i klasycznymi kompozytorami, którzy często sięgają po język brzmieniowy typowy dla muzyki rozrywkowej. - Trzeba było zrobić jakąś klauzulę , ponieważ każdemu projektowi, nawet bardzo udanemu, trzeba dać nowe życie. Zdecydowałem, że festiwal pójdzie w kierunku jeszcze szerszego zacierania tych granic, ale w inny sposób. Od przyszłego roku to zespoły kojarzone z muzyką klasyczną sięgać będą po muzykę ambitną, ale przynależną do świata muzyki rozrywkowej - zapowiedział Filip Berkowicz .

Posłuchaj innych rozmów Piotra Metza z muzykami >>

W przyszłym roku na warsztat zostanie wzięta między innymi twórczość Franka Zappy! Czego jeszcze możemy się spodziewać, jakie marzenia ma Filip Berkowicz - dowiesz się słuchając całej rozmowy !

Ale to wciąż przyszłość, a tymczasem zapraszamy na tegoroczną - 10. edycję Sacrum Profanum , która ropzoczęła się w niedzielę 9 września. Z terenu festiwalu Trójka nada kilka swoich audycji, a pełen program można znaleźć na stronie sacrumprofanum.com .

Zobacz więcej na temat: Aleksander Nowak Filip Berkowicz

Czytaj także

Made in Poland - Miłosz Sounds na Festiwalu Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 17:42
Jednym z wątków ubiegłorocznego Festiwalu był cykl pięciu "miłoszowskich" prawykonań utworów pięciu czołowych kompozytorów polskich młodego pokolenia. Były to dzieła zamówione przez Sacrum Profanum. Wszystkie zabrzmią w czwartkowy wieczór w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sacrum Profanum: Skalpel się reaktywuje i zsampluje Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 10:23
Igor Pudło i Marcin Cichy znów połączą siły, by poeksperymentować z muzyką Kilara, Pendereckiego i Góreckiego. 10. edycja Sacrum Profanum poświęcona będzie w całości polskiej muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sacrum Profanum w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 15:53
Jubileuszowa odsłona krakowskiego Festiwalu poświęcona będzie w całości muzyce polskiej. Pierwszy koncert już 9 września – także na naszej antenie - oraz na naszej stronie w przekazie wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowe Sacrum Profanum z Trójką!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 13:27
Zapraszamy do słuchania Trójkowych audycji prosto z 10. Festiwalu Sacrum Profanum, uważanego za jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie.
rozwiń zwiń