Wojciech Waglewski: tekst jest elementem dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 14:27
- Na początku Voo Voo odciąłem się w ogóle od historii rocka. Myślałem, że wymyślę rock ‘n’ rolla na nowo, a wszystko już zostało wymyślone. Trzeba po prostu znaleźć to, co w tej muzyce najważniejsze i na tym tworzyć - mówił Wojciech Waglewski w Trójce o albumie "Nowa płyta".
Audio
  • Wojciech Waglewski: tekst jest elementem dźwięku
Voo Voo
Voo VooFoto: fot. mat. prasowe

/

Wojciech Waglewski opowiadał o pracy "starego muzykanta", przygotowaniu nowego albumu i planowanych koncertach Voo Voo. - Stary muzyk rockowy pracuje jak producent hiphopowy - ma wklejone w sposób naturalny w organizm elementy muzyki, na której się wychowywał - mówił artysta w rozmowie z Piotrem Metzem w "Liście osobistej".

"Nowa płyta!" Voo Voo ukaże się 19 października 212 roku, a zaraz po premierze albumu rozpoczyna się, licząca blisko 30 koncertów, trasa koncertowa. Voo Voo (z nowym perkusistą Michałem Bryndalem, któremu blisko tu do pierwszego perkusisty Voo Voo - Wojciecha Morawskiego) tworzy dojrzały i pozytywny przekaz zarówno dla wiernych fanów zespołu, jak i dla tych, którzy wielowątkowej historii Voo Voo jeszcze nie znają.

- Uwielbiam słowo, natomiast w tym sensie jest ono dla mnie drugoplanowe, że powstaje po dźwięku. To nie jest lekceważenie słowa, to jest jego inne traktowanie - tłumaczył artysta prym muzyki nad tekstami w swojej solowej jak i zespołowej działalności. - Bardzo się lubię bawić spółgłoskowością języka polskiego, regionalizmami, powtórzeniami. Natomiast jestem zdecydowanym przeciwnikiem traktowania tekstów piosenek jako wierszy. Tekst jest elementem dźwięku. Dźwięk jest metafizyczny, a słowo przypisuje pewną historię - ocenił Wojciech Waglewski.

Miłośnikom dobrej muzyki polecamy inne wywiady dziennikarzy Trójki z gwiazdami z Polski i zagranicy>>

Kiedy i z jakich powodów Wojciech Waglewski "przeprosił" się ze śpiewaniem, jak wyglądała praca nad "Nową płytą" i dlaczego trzeba chodzić na rockowe koncerty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz kolejnych audycji w soboty między godz. 19.00 a 22.00.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA POLSKA

Czytaj także

100 lat, Panie Wojtku!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 12:00
21 kwietnia Wojciech Waglewski kończy 59 lat. To dobra okazja, by przypomnieć jeden z najciekawszych wątków w twórczości lidera Voo Voo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa płyta" i trasa koncertowa VOO VOO

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 12:49
"Nowa płyta!" zespołu Voo Voo to album, gdzie obok prawdziwej kompetencji artystycznej znać humor, luz i zespołową, niekłamaną radość grania. Premiera płyty 19 października 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Voo Voo i The Wallflowers w "Mało Obiektywnie"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 16:02
Październik przynosi piękną, złotą polską jesień. Również kilka płyt, z którymi na pewno będziemy się spotykać nie tylko w tym miesiącu.
rozwiń zwiń