Słucham: Wolność - "Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:57
"Warszawa" jeden z największych przebojów grupy T.Love. Piosenka po raz pierwszy zostaje wydana w 1991 roku. Powstaje jednak nieco wcześniej, bo już 89 roku, w pewnej londyńskiej restauracji, w której pracował wówczas lider grupy Muniek Staszczyk.
Audio
15.04.1995.Koncert grupy T.Love z okazji przyznania zlotej plyty. Z mikrofonem lider i wokalista zespołu Zygmunt Staszczyk
15.04.1995.Koncert grupy T.Love z okazji przyznania zlotej plyty. Z mikrofonem lider i wokalista zespołu Zygmunt StaszczykFoto: PAP/JACEK TUCZYK

Lider T.Love opowiada, że był to czas tuż przed świętami Bożego Narodzenia. - Złapała mnie jakaś nostalgia, choć za dwa-trzy tygodnie miałem lecieć do Polski. Bo wtedy nie było internetu, nie można było się łatwo połączyć telefonicznie. Tęskniłem za Warszawą, za żoną, za kumplami. Dopadło mnie w tej kuchni, do głowy przyszły mi słowa - "Zimowo zaczyna się dzień". Na dwóch serwetkach zapisałem dwie pierwsze zwrotki. Wiedziałem, że są cenne, bo dawno mi tak dobry tekst do głowy nie przyszedł.  Czułem, że z tego będzie coś - opowiada Muniek Staszczyk. Piosenkę nagrał po powrocie do Polski, tuż po tym, jak reaktywował T.Love.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Trójkowa powtórka z historii >>>

- Refren jest ponadczasowy, bo to co zrobili Hitler i Stalin już zostanie na zawsze - mówi dziennikarz Gazety Wyborczej i varsavianista Jerzy Majewski. Jego zdaniem Warszawa bez doświadczenia XX. wieku, bez Zagłady, bez wojny, zniszczeń wojennych, a potem bez komunizmu , byłaby kompletnie innym miastem.
Stolica jest jednym z tych polskich miast, które bez wątpienia zmieniły się najbardziej. Zrobiło się światowo, ale czy przyjaźniej dla zwykłych mieszkańców? To pytanie stawia sobie coraz więcej mieszkańców. Utwór "Warszawa" nie opowiada o dzisiejszej stolicy, pozostaje jednak ważny, a dla niektórych to już klasyka.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(mp)

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Jeszcze będzie przepięknie"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 14:46
Piosenka grupy Tilt zatytułowana "Jeszcze będzie przepięknie" otwiera nasz cykl specjalny, w którym Jan Niebudek przedstawia najważniejsze wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza przez pryzmat związanych z nimi piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Tolerancja"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:48
- Utwór powstał na kolanie, w rumorze domowym, w towarzystwie dzieci i gości. W chwilach, kiedy na szybko muszę coś poważnie powiedzieć, odnoszę się do ewangelii. Utwór "Tolerancja" jest niczym innym jak zebraniem pewnych sugestii, zaleceń ewangelicznych, które znamy wszyscy, ale nie odnosimy ich wprawnie do sytuacji, które dotyczą nas i bliźnich - opowiada Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mój dom"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 10:00
- Kiedyś wydawało mi się, że nie można wyjechać z Polski, żeby być Polakiem. Teraz Europa dla młodych ludzi to tak naprawdę kilka województw. Dzisiaj jestem w Polsce, jutro w Holandii. W Anglii, w Niemczech, wszędzie możesz być Polakiem. Podoba mi się to - mówi Kuba Płucisz, twórca piosenki "Mój dom", dawny lider zespołu IRA.
rozwiń zwiń