Słucham: Wolność - "Mamona"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 15:54
Rok 1998. - Ta piosenka jest śpiewana dla pieniędzy - śpiewał Grzegorz Ciechowski i zespół Republika. - Doskonale sobie przypominam, że kiedy ten utwór pojawił się na antenie, miałem wielką przyjemność rozmowy z Grześkiem o tej piosence właśnie - opowiada Piotr Baron.
Audio
  • Słucham: Wolność - "Mamona" (Do południa/Trójka)
Grzegorz Ciechowski
Grzegorz CiechowskiFoto: PAP/Marek Wachowicz

- Czasem słyszę coś, z czym się nie zgadzam. Mianowicie, że to był żart Grzegorza Ciechowskiego. Uważam, że to bardzo poważna piosenka. Kiedy rozmawialiśmy z Grzegorzem, ja nie użyję tak ładnych słów jak on, ale powiedział: Piotrze przecież to jest tak, że niezależnie od tego czy grajek gra na weselu czy jest otoczony najnowocześniejszym sprzętem i przekazuje jakąś idee to finalnie sprowadza się to do tego, że w końcu musi z tego być kawałek chleba, herbaty, cukru, czasem innych przyjemności. Ta piosenka pokazuje dla mnie to, że Grzegorz był odważny. On potrafił powiedzieć rzecz, która być może dla części środowiska, być może dla części odbiorców jest bardzo niewygodna - mówi Piotr Baron .

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Leszek Biolik ówczesny basista Republiki wspomina, że gdy powstawała płyta Republiki "Masakra", część piosenek była już nagrana. - Grzesiek postawił, z pełną premedytacją, zrobić numer, który będzie się odwoływał do starej Republiki. Lekko się tego tekstu wystraszyłem. Grzesiek była bardzo odważny w swoich deklaracjach. Czasem przekraczał czerwoną linię. Wiedział dlaczego to robi i dotykał różnego rodzaju tabu - mówi muzyk.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka >>>
Zdaniem Piotra Barona ta piosenka traktuje o tym, żeby "być" trzeba odrobinę "mieć". - To żaden wstyd. Dla mnie ona jest ważna, dlatego, że przez całe życie kieruję się zasadą, że trzeba ciężko pracować, żeby coś mieć. Ta piosenka częściowo o tym opowiada - podsumowuje.

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(mp)

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Kiler"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 15:16
Piosenka tytułowa do komedii Juliusza Machulskiego. Ten film to jeden z największych hitów ostatniego ćwierćwiecza. - Jeżeli liczyć w wartościach bezwzględnych, to w tej nowej, odradzającej się Polsce to był największy przebój- mówi Cezary Pazura, który w "Kilerze" zagrał główną rolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Moja i twoja nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:12
Ta piosenka jak żadna inna potrafi zjednoczyć Polaków. "Moja i twoja nadzieja" wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z powodzią stulecia, która nawiedziła kraj w 1997 roku. Ale przede wszystkim jest ona pięknym utworem o miłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Cichosza"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:00
- Ten utwór stał się moją flagową piosenką. Jeżeli ktoś mnie czasem rozpozna na ulicy i kompletnie nie wie z czym mnie skojarzyć, to mówi: o Cichosza! - o historii swojego przeboju opowiadał w Trójce Grzegorz Turnau.
rozwiń zwiń