Słucham: Wolność - "Trudno nie wierzyć w nic"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:58
Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy wraz ze znajomymi doszedł do wniosku, że twórczość grupy najczęściej jest podporą dla osób, które mają kłopoty z życiem duchowym oraz dla tych, którzy nie do końca podźwignęli się z rozterek życiowych.
Audio
  • Słucham: Wolność - "Trudno nie wierzyć w nic" (Do południa/Trójka)
Raz Dwa Trzy
Raz Dwa TrzyFoto: Andrzej Świetlik

Mariusz Owczarek z redakcji muzycznej Trójki mówi, że trudno znaleźć podobny zespół w Polsce. - Oni wyrastają z tradycji studenckiego grania. Od razu widać, jaki oni mają dystans do siebie, dzięki temu zaskarbili sobie taki szacunek fanów przez lata obecności na scenie - wyjaśnia.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka>>>

Jednym z najbardziej znanych utworów Raz Dwa Trzy jest "Trudno nie wierzyć w nic". - Piosenka powstała w 2000 roku. Jarek Treliński, kompozytor utworu przyniósł suitę składającą się z pięciu części. Myśmy tę suitę okroili do trzech i pracowaliśmy nad nią chwilę, ale właściwie ona sama z siebie od razu na próbach poszła - wspomina Adam Nowak.

Lider zespołu podkreśla, że nie jest to piosenka o Bogu. - Jestem osobą wierzącą, ale starałem się zawsze i w postawie, i w piosenkach tym nie epatować - mówi. Podsuwa jednak inną interpretację utworu.

- O państwie stanowią obywatele. Obywatel niepozbawiony refleksji, inteligencji i wrażliwości to jest obywatel, który kieruje się nie tylko swoim dobrem, ale dobrem innych. Bez względu na ustrój panujący w naszym kraju, obywatel, który ma nadzieję lub nie ma nadziei, to jest obywatel, który może być lokomotywą dla innych lub tylko wagonem który się podczepia - wyjaśnia.

Mariusz Owczarek dzieli się ze słuchaczami Trójki własną interpretacją "Trudno nie wierzyć w nic". - To jest dla mnie piosenka o potrzebie posiadania w życiu czegoś stałego. To może być wiara, ale to może być rodzina, bliscy, to mogą być różne sprawy, ale ważne dla nas na tyle, że możemy o nich powiedzieć, że to jest ta nasza kotwica - tłumaczy.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

bk, gs

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Berlin Zachodni"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 14:17
"Berlin Zachodni", wielki hit Big Cyca, to reportaż z podróży pociągiem. Zespół był zaskoczony, że w 1989 roku do Berlina nikt nie jechał w celach turystycznych. W pociągu wypełnionym po brzegi ludźmi zrodził się pomysł na piosenkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Moja i twoja nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:12
Ta piosenka jak żadna inna potrafi zjednoczyć Polaków. "Moja i twoja nadzieja" wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z powodzią stulecia, która nawiedziła kraj w 1997 roku. Ale przede wszystkim jest ona pięknym utworem o miłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mamona"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 15:54
Rok 1998. - Ta piosenka jest śpiewana dla pieniędzy - śpiewał Grzegorz Ciechowski i zespół Republika. - Doskonale sobie przypominam, że kiedy ten utwór pojawił się na antenie, miałem wielką przyjemność rozmowy z Grześkiem o tej piosence właśnie - opowiada Piotr Baron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Śpij kochanie, śpij"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 10:42
Wydana w 1999 roku płyta "Kayah&Bregović" okazała się jednym z największych sukcesów polskiej fonografii ostatniego ćwierćwiecza. Brzmienia, które tak pokochali Polacy, Goran Bregović, serbsko-chorwacki muzyk przywiózł z Bałkanów. - Rzeczywiście tę płytę pokochały pokolenia, pokochali ludzie z bardzo różnych sfer. Okazało się, że dla każdego jest tam coś miłego - mówi Kayah.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Acidland"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 10:57
- Ta piosenka brzmiała tak po brytyjsku. Myslovitz, jako jedni z pierwszych, przebili się grając tego rodzaju muzykę niezależną, z bardzo dużymi odniesieniami do muzyki brytyjskiej. Wcześniej Śląsk, jeśli chodzi o muzykę, był kojarzony z bluesem - opowiada Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń