Trójka w kreolskich rytmach, czyli koncert zjawiskowej Lury w "Sieście" Marcina Kydryńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 17:59
W niedzielę 22 października Program 3 Polskiego Radia zaprosił na premierową emisję koncertu Lury – portugalskiej pieśniarki pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka.
Audio
Audio

Artystka specjalizująca się w muzyce kreolskiej i fado wystąpiła w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej pod koniec września. Retransmitowaliśmy jej recital w "Sieście" Marcina Kydryńskiego 22 października (niedziela) od godz. 16.05.

Żywa, niezwykle taneczna i przepełniona klimatem Wysp Zielonego Przylądka – taka jest muzyka Lury – portugalskiej artystki, pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka. Czasami jednak wokalistka sięga po rzewne, ale równie piękne pieśni fado. Czyli te gatunki, które spopularyzowała nieodżałowana Cesaria Evora. I to właśnie do "królowej Cabo Verde" porównywana jest dziś Maria de Lurdes Pina Assunção – 42-letnia wokalistka, mająca na koncie 6 studyjnych płyt. W trakcie koncertu w Trójce artystka wykonała przede wszystkim utwory z najnowszego z nich, czyli "Herança" (2015). Nie zabrakło jednak zarówno piosenek premierowych, jak i największych przebojów z 20-letniej już kariery pieśniarki.

Gospodarzem koncertu Lury w Trójce był Marcin Kydryński – miłośnik oraz znawca etnicznych brzmień i tzw. world music. Nieprzypadkowo więc koncert wokalistki wyemitowany został w jego autorskiej audycji "Siesta".