Teksty były esencją życia Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 17:00
- Doszliśmy do wniosku, że musimy przekazać tę treść w 100 proc. Te teksty są przerażające, opisują historię jego życia - argumentuje przetłumaczenie tekstów Tomka Beksińskiego z angielskiego na polski Maciejem Januszko, współtwórca płyty "tOMEk Beksiński".
Audio
Okładka płyty tOMEk Beksiński
Okładka płyty "tOMEk Beksiński"

Tomasz Beksiński, jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich dziennikarzy muzycznych, co jakiś czas, w latach 1983-1984 r., pojawiał się towarzysko na próbach elektronicznego zespołu OMNI. Pewnego dnia przyniósł ze sobą teksty do piosenek duetu.

- Nasze zaskoczenie było totalne, ponieważ nigdy nie zlecaliśmy Tomkowi pisania tekstów, a jak się okazuje, gdzieś tam za naszymi plecami je pisał – wspomina  Rafał Błażejewski z OMNI, który wraz z kolegą z zespołu Marcelim Latoszkiem oraz liderem Mchu Maciejem Januszko gościli w audycji "Minimax".

- Niestety okazało się, że piosenki były zbyt awangardowe i nie mogliśmy znaleźć wydawcy – dodaje.

Pierwotnie wszystkie teksty były napisane w języku angielskim, co dla Beksińskiego, jako tłumacza z tego języka było czymś naturalnym. Część utworów usłyszymy jednak teraz po polsku.

– Polski odbiorca, słuchając tekstu w języku angielskim, odbiera piosenkarza i linię melodyczną jako kolejny instrument – tłumaczy Maciej Januszko. Dodaje, że teksty w przypadku piosenek Tomka Beksińskiego są niezwykle istotne, nie są miałkie, więc słuchacz powinien móc je gruntownie zrozumieć, co byłoby niemożliwe, gdyby były śpiewane w obcym języku.

– Teksty są samą esencją Tomka, historią jego życia i tragicznej śmierci - ocenia Januszko.

Na płycie usłyszymy zderzenie wręcz radosnych melodii OMNI z przygnębiającymi tekstami Tomka o wojnie atomowej, śmierci, niespełnionej miłości.

W nagraniu płyty "tOMEk Beksiński" udział wzięli między innymi znajomi Tomka, jak Anja Orthodox, której - jak podkreślają nasi goście - nie mogło zabraknąć. 

Tomek Beksiński był dziennikarzem muzycznym, wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia, początkowo Programu 2, a potem Trójki. W Programie 3 prowadził "Muzyczną pocztę UKF" i "Trójkę pod księżycem". Nie ma go już z nami od 12 lat.

Czytaj także

Muzyczny hołd złożony Tomkowi Beksińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 15:03
17 października na sklepowe półki trafi płyta będąca wynikiem współpracy grupy OMNI i Macieja Januszko z formacji MECH. Na krążku zatytułowanym "tOMEk Beksiński", który został stworzony z myślą o uczczeniu artysty, będzie można znaleźć dziesięć piosenek.
rozwiń zwiń