X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teksty były esencją życia Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 17:00
- Doszliśmy do wniosku, że musimy przekazać tę treść w 100 proc. Te teksty są przerażające, opisują historię jego życia - argumentuje przetłumaczenie tekstów Tomka Beksińskiego z angielskiego na polski Maciejem Januszko, współtwórca płyty "tOMEk Beksiński".
Audio
Okładka płyty tOMEk Beksiński
Okładka płyty "tOMEk Beksiński"

Tomasz Beksiński, jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich dziennikarzy muzycznych, co jakiś czas, w latach 1983-1984 r., pojawiał się towarzysko na próbach elektronicznego zespołu OMNI. Pewnego dnia przyniósł ze sobą teksty do piosenek duetu.

- Nasze zaskoczenie było totalne, ponieważ nigdy nie zlecaliśmy Tomkowi pisania tekstów, a jak się okazuje, gdzieś tam za naszymi plecami je pisał – wspomina  Rafał Błażejewski z OMNI, który wraz z kolegą z zespołu Marcelim Latoszkiem oraz liderem Mchu Maciejem Januszko gościli w audycji "Minimax".

- Niestety okazało się, że piosenki były zbyt awangardowe i nie mogliśmy znaleźć wydawcy – dodaje.

Pierwotnie wszystkie teksty były napisane w języku angielskim, co dla Beksińskiego, jako tłumacza z tego języka było czymś naturalnym. Część utworów usłyszymy jednak teraz po polsku.

– Polski odbiorca, słuchając tekstu w języku angielskim, odbiera piosenkarza i linię melodyczną jako kolejny instrument – tłumaczy Maciej Januszko. Dodaje, że teksty w przypadku piosenek Tomka Beksińskiego są niezwykle istotne, nie są miałkie, więc słuchacz powinien móc je gruntownie zrozumieć, co byłoby niemożliwe, gdyby były śpiewane w obcym języku.

– Teksty są samą esencją Tomka, historią jego życia i tragicznej śmierci - ocenia Januszko.

Na płycie usłyszymy zderzenie wręcz radosnych melodii OMNI z przygnębiającymi tekstami Tomka o wojnie atomowej, śmierci, niespełnionej miłości.

W nagraniu płyty "tOMEk Beksiński" udział wzięli między innymi znajomi Tomka, jak Anja Orthodox, której - jak podkreślają nasi goście - nie mogło zabraknąć. 

Tomek Beksiński był dziennikarzem muzycznym, wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia, początkowo Programu 2, a potem Trójki. W Programie 3 prowadził "Muzyczną pocztę UKF" i "Trójkę pod księżycem". Nie ma go już z nami od 12 lat.

Czytaj także

Muzyczny hołd złożony Tomkowi Beksińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 15:03
17 października na sklepowe półki trafi płyta będąca wynikiem współpracy grupy OMNI i Macieja Januszko z formacji MECH. Na krążku zatytułowanym "tOMEk Beksiński", który został stworzony z myślą o uczczeniu artysty, będzie można znaleźć dziesięć piosenek.
rozwiń zwiń