Artur Rojek i pierwsze ogłoszenia OFF Festival 2015

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 14:49
Za nami pierwsza w tym roku wizyta Artura Rojka. Muzyk ujawnił pierwszą grupę artystów, którzy przyjadą w sierpniu do Katowic.
Audio
  • Artur Rojek i pierwsze ogłoszenia OFF Festival 2015 (GH+/Trójka)
Zespół Run the Jewels
Zespół Run the JewelsFoto: mat. promocyjne

Run The Jewels, największa sensacja hiphopowej sceny ostatnich lat oraz Sunn O))), zespół który nadał nowe znaczenie sformułowaniu "ekstremalny metal", a do tego The Julie Ruin, Girl Band, Jacek Sienkiewicz i Kristen - do zobaczenia w Katowicach, w dniach od 7 do 9 sierpnia.
Run The Jewels

Najważniejszy rapowy debiut 2013 roku? Run The Jewels. Najlepsza hiphopowa płyta 2014? Dwójka Run The Jewels. Zresztą, siła rażenia tego duetu wykracza daleko poza środowisko - "RtJ2" to przecież najlepszy album minionego roku w kategorii open m.in. wg redakcji serwisu Pitchfork. Nowojorczyk El-P i Killer Mike z Atlanty bardzo się od siebie różnią - temperamentem, stylem, językiem - a przez to doskonale uzupełniają. Prowokują, inspirują, poszerzają granice gatunku. Jeśli Run The Jewels nie jest hip-hopem z pierwszych miejsc list przebojów to tylko dlatego, że jest hip-hopem przyszłości. - Fani światowej klasy hip-hopu, szczególnie amerykańskiego na pewno się ucieszą - powiedział Artur Rojek w studiu Trójki.
Sunn O)))

Stephen O’Malley już u nas bywał - dwa lata temu wystąpił na OFFie ze swoim projektem KTL i opiekował się przez jeden dzień Sceną Eksperymentalną. Z radością powitamy go ponownie, tym bardziej, że wraca do Katowic ze swoim najgłośniejszym - dosłownie i w przenośni - zespołem. Sunn O))) zacierają w muzyce granicę pomiędzy doświadczeniem estetycznym a fizycznym, ich drone metal to apokalipsa spełniona, to najbardziej ekstremalne doświadczenie dźwiękowe na jakie dzisiaj stać człowieka (i technologię, którą dysponuje). Jakby tego było mało, Amerykanie nagrywają znakomite płyty, by wspomnieć tylko ich ostatnie własne dzieło "Monoliths & Dimensions" (2009) czy ubiegłoroczną sensację, album "Soused", stworzony wspólnie ze Scottem Walkerem. - O zaproszeniu tej grupy marzyłem od 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy zobaczyłem ich na żywo - powiedział o Sunn O))) dyrektor OFF Festivalu.

The Julie Ruin

Nie jest prawdą, że historię punk rocka napisali mężczyźni. Nie wierzycie, obejrzyjcie "Punkówę" - wyróżniony na ubiegłorocznym festiwalu Planete+ Doc film dokumentalny dedykowany Kathleen Hanna, liderce kultowego zespołu Bikini Kill. Albo przyjdźcie na koncert The Julie Ruin, jej nowego zespołu - który miał gościć na OFFie już w roku ubiegłym, ale nie dojechał ze względu na problemy zdrowotne artystki. Tym razem na pewno się uda! W The Julie Ruin muzyka Hanny nie jest już tak wściekła i surowa jak w latach 90., ale wydana przez Dischord płyta "Run Fast" stanowi świetna post-scriptum dla sceny Riot Grrrl  i zespołów takich jak Sleater-Kinney, Heavens to Betsy czy Bratmobile.

Jacek Sienkiewicz
Jeden z gigantów polskiej sceny elektronicznej i jej ambasador w klubach całego świata. Inspirowany sceną Detroit i Chicago kreował w Warszawie i Berlinie nowe, oryginalne oblicze muzyki techno. Dziś współpracuje z największymi - jego płyty wychodzą w Cocoon, labelu należącym do Svena Vatha, niemieckiej legendy elektroniki - ale nie zapomina korzeniach, w swojej wytwórni Recognition promując młodych, obiecujących artystów. Występował na najważniejszych światowych imprezach z ambitną muzyką taneczną, a teraz z radością powitamy go na OFF Festivalu.

Kristen
Po raz kolejny zapraszamy na koncert krzywdząco niedocenianych weteranów polskiej sceny niezależnej. Kristen od niemal dwóch dekad dryfującą na burzliwych wodach pomiędzy garażowym rockiem, psychodelią a muzyką improwizowaną, budząc zachwyt koneserów i zazdrość kolegów. Ich siódmy album "The Secret Map" imponuje dojrzałością i wszechstronnością, jaką niewielu artystów, nie tylko polskich, może się pochwalić.

Girl Band
Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z czterema facetami, za sprawą których możecie stracić słuch, ale odzyskać wiarę w noise rocka. Irlandczycy budzą zachwyt frenetycznymi, transowymi numerami, w których brzmienie złotej ery Sub Pop towarzyszy krautrockowemu transowi i ponurej dezynwolturze The Birthday Party. Na koncie mają trzy entuzjastycznie przyjęte (i dawno wyprzedane) single, w planach - pełnowymiarowy debiut. Oraz koncert na OFFie.

***

Tytuł audycji: "Gh+"
Autor: Grzegorz Hoffmann
Gość: Artur Rojek
Data emisji: 12.01.2015
Godzina emisji: 19.05

(mat. promocyjne,fbi)

Czytaj także

OFF Festival: Nowojorskie gitary i suki biłgorajskie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 19:40
Jak co roku na OFFie spotkanie z muzyką, której na innych letnich festiwalach nie usłyszycie. 2 sierpnia na Scenie Eksperymentalnej pokłonimy się Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu etnografowi i kompozytorowi, prezentując bardzo szerokie spojrzenie na muzykę świata. W niedzielę 3 sierpnia, to samo miejsce obejmie we władanie mistrz Glenn Branca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2014: Najlepsza polska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 19:30
Z dumą przedstawiamy silną polską reprezentację na tegorocznym OFF Festivalu. Od jazzu przez elektronikę, od muzyki dla dzieci po black metal. Wśród wykonawców m.in. dyrektor artystyczny Festivalu Artur Rojek, NOON (po raz pierwszy live!), Kobiety (i ich "Kobiety"), Variete, Zeus, Król, Inkwizycja i Mister D.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Acidland"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 10:57
- Ta piosenka brzmiała tak po brytyjsku. Myslovitz, jako jedni z pierwszych, przebili się grając tego rodzaju muzykę niezależną, z bardzo dużymi odniesieniami do muzyki brytyjskiej. Wcześniej Śląsk, jeśli chodzi o muzykę, był kojarzony z bluesem - opowiada Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń