OFF Festival 2016: Zabójczo dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:30
Oto pięciu nowych, znakomitych artystów, którzy dołączają do składu OFF Festival Katowice 2016: The Kills, Thundercat, Kaliber 44, Willis Earl Beal i Fidlar.
Audio
  • Artur Rojek o artystach, którzy wystąpią na OFF Festiwalu 2016 (Gh+/Trójka)
Grupa The Kills
Grupa The KillsFoto: mat.promocyjne

The Kills

Amerykańska wokalistka Alison Mosshart i brytyjski gitarzysta Jamie Hince u progu nowego stulecia wymyślili na nowo brzmienie brytyjskiego garażowego rocka, który w ich wydaniu jest równie głośny i niebezpieczny, co chwytliwy i pełen seksapilu. I chociaż w ostatnim czasie Alison częściej pokazywała się u boku Jacka White’a w The Dead Weather, niż w macierzystej formacji, a brukowe media interesowały się raczej życiem prywatnym Jamiego niż jego muzyką, The Kills na scenie są zabójczy jak zawsze. Sporo czasu minęło już od "Blood Pressures", wydanego w 2011 roku, ostatniego póki co albumu duetu - i wieść niesie, że pracują nad nową płytą. Mamy nadzieję, że w Katowicach uchylą rąbka tajemnicy.

Thundercat

Stephen Bruner muzyką oddycha od urodzenia - jego ojciec, Ronald Bruner, Sr., grał na perkusji m.in. z Temptations i Dianą Ross, a brat, również bębniarz, współpracował m.in. z Waynem Shorterem. Przez jakiś czas bracia tworzyli sekcję rytmiczną… Suicidal Tendencies, legendy muzyki hardcore. Ale największa miłość Stephena niewiele ma wspólnego z ciężkimi brzmieniami – to jazz i gatunki pokrewne, to soul, funk i hip-hop, to wreszcie oryginalna mieszanka wszystkich tych gatunków, którą Thundercat zachwyca zarówno na własnych płytach, jak i gościnnie użyczając swojego talentu takim artystom jak Kendrick Lamar, Flying Lotus, Erykah Badu czy Kamasi Washington. Jesteśmy dumni, że możemy gościć na OFF Festivalu artystę tego formatu.

Kaliber44

Nie potrzebują wprowadzenia. Nie w Polsce, nie na Śląsku. Kaliber 44 to przecież legenda, jedna z pierwszy polskich formacji hiphopowych i jedyna taka - choć ich psycho-rap wciąż przecież znajduje tłumy naśladowców. Na nowy album AbradAba i Joki - wydany niedawno "Ułamek tarcia" - musieliśmy czekać aż 16 lat, więc te kilka miesięcy, które dzielą nas od ich koncertu na OFF Festivalu też jakoś wytrzymamy, tym bardziej, że wiemy już, co nas czeka. Bracia wrócili w doskonałej formie i - pozwólcie, że posłużymy się tytułem jednego z ich nowych numerów – czeka ich "rok podniesionych w górę rąk".

Willis Earl Beal

Charyzmatyczny outsider z Chicago, za którym trudno nadążyć i którego nie sposób skategoryzować. Kiedy recenzenci i fani, zachwyceni surowością debiutu "Acousmatic Sorcery" i żarem "Nobody knows" już znaleźli mu szufladkę z napisem "nowy, mroczny soul", on zamiast eksploatować kierunek, który przyniósł mu sukces, wymknął się ku eksperymentom. Ku przejmującym, leniwie płynącym pieśniom, pełnym bólu i tęsknoty, które wypełniają wydany w 2015 roku album "Noctunes". Ale zrozumieć fenomen Willisa Earla Beala można dopiero na jego koncercie, gdzie ani emocji, ani wokalnego kunsztu nie da się udawać - a prawdziwszych od niego wokalistów ze świecą szukać.

Fidlar

Tak właśnie to brzmi, kiedy wpuszczasz do garażu trochę słońca. Kalifornijski FIDLAR - nazwa zespołu to skrót od Fuck It Dog, Life's A Risk - porywa surfrockowym luzem i skatepunkową energią. Latem, na festiwalu, nie można źle się bawić przy takiej muzyce, choć teksty z ich najnowszej płyty - "Too" - to nie banalne imprezowe hymny, ale coś wręcz przeciwnego: ostrzeżenie przed balangą, która zaczyna brać górę nad prawdziwym życiem. No, chyba że waszym nałogiem jest muzyka.

---

11. edycja OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Dotychczas potwierdzeni artyści to: Anohni, The Kills, Mudhoney, GZA, Lush, GusGus, Thundercat, Napalm Death, Jaga Jazzist, SBB, Sleaford Mods, Lightning Bolt, Andrew Weatherall b2b Roman Flügel, Brodka, Kaliber 44, Daniel Avery, Clutch, Beach Slang, Willis Earl Beal, Flatbush Zombies, Machinedrum, Yung Lean i Fidlar.

mat. promocyjne

Czytaj także

Znamy pierwsze gwiazdy OFF Festivalu!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 19:50
W Trójkowej audycji "GH+" dyrektor OFF Festivalu Artur Rojek zdradza fanom imprezy, jakie gwiazdy pojawią się na katowickiej scenie w 2016 roku. - 11. edycja rozpoczyna nową dekadę. Mam nadzieję, że uda nam się przedstawić festiwal na nowo, inaczej, a jednocześnie z założeniem, które towarzyszyło nam przez 10 lat, czyli z założeniem tworzenia miejsca do odkrywania muzyki - mówi w Trójce Artur Rojek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival 2016: house, hip-hop i hard rock

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 19:40
Z wizytą na katowickim festiwalu zapowiedzieli się GusGus, Clutch, Daniel Avery, Flatbush Zombies i Brodka. W Trójce opowiedział o tym Artur Rojek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2016: od britpopu po grunge

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 19:37
Ten jeden sierpniowy weekend w Katowicach to święto muzyki alternatywnej we wszystkich jej odmianach. Gdzie, jeśli nie na OFF-ie, mogą się spotkać shoegaze, jazz, grunge, noise, techno i rap?
rozwiń zwiń