OFF Festival: muzyczny odlot niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 19:30
Inaczej brzmi kontemplowany pod słońcem Kalifornii, inaczej zaklinany w popowe songi w Kanadzie, a jeszcze inaczej uzbrojony w przestery w warszawskim garażu. Devendra Banhart, Basia Bulat i Rosa Vertov poświadczą.
Audio
  • Artur Rojek o kolejnych artystach, którzy wystąpią na OFF Festival 2016 (Gh+/Trójka)
Devendra Banhart
Devendra BanhartFoto: mat. promocyjne

Devendra Banhart

Nie da się w kilku zdaniach opisać fenomenu tego wszechstronnego artysty, który swobodnie sięga po dziedzictwo różnych kultur, epok i prądów artystycznych, łącząc je w nową oryginalną całość. W twórczości Devendry - kojarzonego z nurtem New Weird America - muzyka idzie pod rękę ze sztukami plastycznymi, północnoamerykański folk współbrzmi z rytmami latynoskimi, a psychodeliczne, hippisowskie podróże kontrastują z intymnym, współczesnym lo-fi. Jego kolejny album, następca znakomitej płyty "Mala", już powstał i ukaże się przed wakacjami, a to oznacza, że w Katowicach Devendra odsłoni przed nami nowe oblicza swojego fascynującego świata.

Basia Bulat

Kanadyjka polskiego pochodzenia, która podobnie jak Devendra uprawia enigmatyczną sztukę zwaną freak folkiem - choć jej wydany przed miesiącem nowy album "Good Advice" to raczej freak pop: świetne, chwytliwe, kipiące energią piosenki, z drugim, intrygującym dnem. Płyta wyprodukowana przez Jima Jamesa, lidera My Morning Jacket, to nie tylko godna następcczyni nominowanej do nagród Polaris i Juno "Tall Tall Shadow" z 2013 roku, ale dla tej wokalistki i multiinstrumentalistki również krok w stronę nowej, szerszej publiczności. Trzymamy kciuki.

Rosa Vertov

Cztery dziewczęta z Warszawy - ale nie myślcie o taryfie ulgowej dla girlsbandów. Rosa Vertov mimo krótkiego stażu zaskakują charakterem i oryginalną wizją. Co łatwo zweryfikować, zanurzając się w niepokojące, choć proste, indierockowe piosenki z debiutanckiej epki grupy, wydanej we wrześniu 2015 roku, póki co tylko na kasecie. Lada moment powinniśmy się spodziewać nowego singla, a po koncercie na OFF-ie… tego właściwie nie wiemy, ale bardzo chcemy się dowiedzieć.

Czwartym artystą, którego dziś zapowiedział Artur Rojek jest islandzki Kiassmos!

11. edycja OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Dotychczas potwierdzeni artyści to: Anohni, The Kills, Mudhoney, GZA, Lush, GusGus, Thundercat, Napalm Death, Jaga Jazzist, SBB, Sleaford Mods, Lightning Bolt, Andrew Weatherall b2b Roman Flügel, Brodka, Kaliber 44, Daniel Avery, Clutch, Beach Slang, Willis Earl Beal, Flatbush Zombies, Machinedrum, Yung Lean, Fidlar, Minor Victories, Liima, Zimpel / Ziołek, Mutoid Man, Powell, Mass Gothic, Devendra Banhart, Basia Bulat, Rosa Vertov

(mat. promocyjne)

Czytaj także

OFF Festival 2016: house, hip-hop i hard rock

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 19:40
Z wizytą na katowickim festiwalu zapowiedzieli się GusGus, Clutch, Daniel Avery, Flatbush Zombies i Brodka. W Trójce opowiedział o tym Artur Rojek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2016: od britpopu po grunge

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 19:37
Ten jeden sierpniowy weekend w Katowicach to święto muzyki alternatywnej we wszystkich jej odmianach. Gdzie, jeśli nie na OFF-ie, mogą się spotkać shoegaze, jazz, grunge, noise, techno i rap?
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival 2016: Zabójczo dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:30
Oto pięciu nowych, znakomitych artystów, którzy dołączają do składu OFF Festival Katowice 2016: The Kills, Thundercat, Kaliber 44, Willis Earl Beal i Fidlar.
rozwiń zwiń