X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kurt Cobain był nieustraszonym kompozytorem"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 18:30
- Miał niezwykłą umiejętność pisania piosenek, doskonale rozumiał ich strukturę i melodykę. Jako kompozytor nie wahał się przed niczym - mówił Jonathan Poneman, przyjaciel Kurta Cobaina i szef wytwórni Sub Pop, która wydawała płyty Nirvany. 5 kwietnia 2014 roku przypada 20. rocznica śmierci muzyka.
Audio
  • "Kurt Cobain był nieustraszonym kompozytorem" (Myśliwiecka 3/5/7/Trójka)
Kurt Cobain był nieustraszonym kompozytorem
Foto: PAP/DPA/Jazz Archiv/Keuntje

Jak wspomina gość Trójki, w czasie gdy Kurt Cobain i Nirvana debiutowali muzyka miała wyrażać pewną postawę pełną agresji i emocjonalnych obciążeń. - Wielu muzyków wywodziło się z hardcore, ale swoim dokonaniom próbowali nadać bardziej wyrafinowaną postać. Napisanie dobrej melodii wciąż ich jednak przerastało. Niektórzy próbowali, inni uważali, że melodia nie jest wskazana w tak głośnej i gniewnej muzyce. Kurt się tego nie bał. Odważył się na niespotykane w tym gatunku rozwiązania melodyczne - wspomina Jonathan Poneman.

W jego ocenie z jednej strony utwory Nirvany przepełniała agresja, z drugiej strony był głos Kurta Cobaina, z którym muzyk mógł zrobić wszystko, przekazać cały kalejdoskop emocji. - Mógł wrzeszczeć albo szeptać. Głos Kurta był potężnym instrumentem, on sam zdawał sobie z tego sprawę. Tak samo jak z faktu, że odstawał od ówczesnej sceny muzycznej. Z czasem poczucie wartości artystycznej rosło w nim - przyznaje właściciel wytwórni Sub Pop.

Nirvana i Kurt Cobain bohaterem cyklu Piotra Metza
Wspominając 5 kwietnia 1994 roku przyjaciel Kurta Cobaina mówił w poruszający sposób, wolno, ważąc każde słowo. - To jeden z najsmutniejszych momentów mojego życia. Wciąż nie do końca się z tym pogodziłem. Nikt nie był specjalnie zaskoczony tym wydarzeniem, taki koniec wydawał się wówczas nieunikniony. Kurt był wtedy w fatalnej formie. Wywierano na niego za silną presję, za wiele narkotyków było w jego życiu, przepełniał go niepokój wewnętrzny. Otaczające go zewsząd oczekiwania miały na niego destrukcyjny wpływ. Nie byłem wówczas w kręgu jego najbliższych znajomych, ale wciąż był dla mnie bardzo ważny, bardzo mi na nim zależało - mówił ze smutkiem Jonathan Poneman.
Przyznaje, że gdy dotarła do niego wiadomość o śmierci Kurta Cobaina, pojawiło się w nim poczucie winy. - Może powinienem coś powiedzieć, zadzwonić, zobaczyć się z nim, być może któreś z tych wydarzeń odmieniłoby bieg tego, co się stało. Mimo tego, że minęło już wiele lat wciąż czuję jakby to było wczoraj - przyznał.


W audycji "Myśliwiecka 3/5/7" Piotr Stelmach przypomniał fragmenty wywiadu z Jonathanem Ponemanem, który gościł w Trójce 5 lat temu.

Na audycję "Myśliwiecka 3/5/7" zapraszamy w każdą sobotę od godz. 16.05 do godz. 18.00.

(gs/asz)

Czytaj także

Pustki: cały zespół czuł potrzebę zmian

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 16:00
- Czekaliśmy tak długo na nową płytę, bo bardzo dużo działo się u każdego z nas z osobna. Zawodowo i życiowo. Wszyscy się pozmienialiśmy, musieliśmy dojrzeć do pewnych decyzji - mówi o nowym wydawnictwie Pustek, wokalistka grupy Basia Wrońska. Zespół gościł w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rufus Wainwright: dokonałem dobrego wyboru

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 17:23
Rufus Wainwright przyjeżdża 24 marca, żeby w warszawskim klubie "Palladium" promować najnowszą płytę. Album "Vibrate - The Best of Rufus Wainwright" ukazał się kilka dni temu. Z artystą, w audycji "Myśliwiecka 3/5/7", rozmawiał Piotr Stelmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rebeka: po wakacjach pojawią się nowe piosenki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 13:27
Zabieramy się za pracę nad nową płytą. Jest pomysł, który będziemy chcieli wziąć na warsztat - mówili Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny z duetu Rebeka w rozmowie z Piotrem Stelmachem.
rozwiń zwiń