Nowe Męskie Granie 2014: oto zwycięzcy konkursu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 18:00
AKX, Ørganek, Patrick The Pan, Ryba and the Witches, The Freuders i The Shipyard to młodzi artyści, którzy wygrali konkurs i zagrają na trasie Męskie Granie 2014.
Audio
  • Piotr Stelmach przedstawia laureatów konkursu Nowe Męskie Granie (Myśliwiecka 3/5/7/ Trójka)
Tomasz Organek
Tomasz OrganekFoto: Mystic Production / mat. promocyjne

- Dziękuję z całego serca artystom za to, że mogliśmy współpracować, czasami w bardzo intensywny sposób. Taki był ten konkurs. Dziękuję, że aktywowaliście swoich fanów i dziękuję za to, że ta muzyka może być dalej odbierana - mówił w audycji "Myśliwiecka 3/5/7" Piotr Stelmach, przedstawiając wyniki głosowania na najlepsze młode zespoły. Kto w Nowym Męskim Graniu dostał najwięcej głosów? Oto 6 zwycięzców, którzy w nagrodę wystąpią na trasie Męskie Granie 2014.

Męskie Granie - wywiady, informacje, zdjęcia >>>

AKX

Pod ta nazwą ukrywa się reżyser filmowy Konrad Aksinowicz. Jego osobowość ukształtowała pop-kultura połowy lat 80. - czyli klocki Lego, telewizyjne "Muppet Show" i "Gwiezdne wojny". Artysta postanowił sprawdzić się również w muzyce i w kwietniu ukazał się album jego grupy AKX zatytułowany "So pure". Muzyka AKX sięga swymi inspiracjami obu stron Atlantyku. Z jednej strony jest w niej garażowy brud, ostre riffowanie i przesterowane wokale, odwołujące się do psychodelii i alternatywnego rocka z USA, a z drugiej - nowoczesna elektronika, prog-rockowe aranżacje i nostalgiczna emocjonalność rodem z brytyjskiego prog-rocka i indie-popu.
Ørganek
Tomasz Organek mimo iż z muzyką jest związany od dłuższego czasu - współpracował m.in ze Smolikiem, jest współzałożycielem grupy SOFA - nie nagrał dotąd autorskiej płyty. Debiutancki album muzyka "Głupi" jest sygnowany zespołem ØRGANEK, w którym oprócz lidera, wokalisty i autora tekstów Tomasza Organka, grają jeszcze basista Adam Staszewski oraz perkusista Robert Markiewicz. Płytę promuję singiel "Nie Lubię".
Patrick The Pan
Pod pseudonimem Patrick The Pan ukrywa się Piotr Madej, którego muzyczny debiut robi furorę w polskim internecie. Ma 25 lat, urodził się i mieszka w Krakowie. Gra na gitarze i klawiszach, śpiewa, jest samoukiem. Jesienią 2012 roku na dwa miesiące zamknął się w swoim pokoju, gdzie za pomocą jednego mikrofonu, komputera i kilku instrumentów nagrał debiutancką płytę "Something of an End". Muzyka Piotrka to wypadkowa jego wielu inspiracji od islandzkiego, chłodnego piękna, przez dyskretne ukłony w stronę progresywnej Wielkiej Brytanii lat 70. aż po współczesną americanę i alternatywne country.
Ryba and the Witches
Ryba and the Witches grają indie rock i alternatywny pop. Ich muzyka łączy moc rocka z taneczną lekkością. Brzmienie gitar splata się z elektroniką. Wokalistą jest Bartosz Muszyński - Mucha. To artysta malarz, muzyk, autor tekstów. Gitarzystą jest Wojciech Czarnowski - Bird. Miłośnik ptaków i gitarowych eksperymentów. Wywodzi się z tradycji rockowej. Chętnie jednak sięga do współczesnych, elektronicznych brzmień. Perkusistą jest Piotr Rybicki - Ryba. Zgodnie z nazwą zespołu to dowódca Czarownic.
The Freuders
The Freuders to - jak sami piszą o sobie - minimalistyczny kolektyw muzyczny stawiający na solidność sekcji rytmicznej, zalany gitarowym sosem, doprawiony szczyptą charyzmatycznych wokali. W języku plemienia M'bhutu - da-frojders - oznacza rytuał, w którym mężczyzna, chcący pojąć cnotliwą kobietę za żonę, winien popełnić wpierw rytualne samobójstwo...
The Shipyard
Grupa The Shipyard powstała w 2011 roku w centrum Trójmiasta, ale szybko zaczęła wymykać się ku dalszym rewirom. Napędza ich - jak sami twierdzą - zapach morza i dźwięk giętej portowej stali.
Męskie Granie 2014: supersingiel "Elektryczny" >>>

Nowe Męskie Granie to projekt realizowany od 2011 roku w ramach Męskiego Grania. Jego ideą jest promowanie utalentowanych muzyków nieznanych szerokiej publiczności, którzy wybierani są przez słuchaczy w głosowaniu internetowym.

A jakim gwiazdom towarzyszyć będą laureaci? W gronie muzyków i zespołów tworzących muzyczną karawanę Męskiego Grania są m.in.: mistrzowie mocnego uderzenia - Behemoth, Dezerter oraz Luxtorpeda, wirtuozi jazzu - Tomasz Stańko, Marcin Masecki i Macio Moretti, Jazzombi!e, Pink Freud oraz projekt Trzaska Budzyński Jacaszek. Dodatkowo, swoimi niepowtarzalnymi głosami urzekać będą Artur Rojek, a także jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku - Pablopavo. Koncerty Męskiego Grania 2014 odbędą się w Krakowie, Poznaniu, Chorzowie, Warszawie, Wrocławiu i Żywcu. Początek 12 lipca.

Na audycję "Myśliwiecka 3/5/7" zapraszamy w każdą sobotę od godz. 16.05 do godz. 18.00.

(mat. pras.,ei/kd)

Czytaj także

Męskie Granie 2014: czas na koncert w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:10
Zapraszamy na koncert poprzedzający tegoroczną edycję "Męskiego Grania". W Sopocie, na scenie przy Teatrze na Plaży, wystąpi m.in. dziesięć zespołów startujących w konkursie "Nowe Męskie Granie". Przed tym wydarzeniem Piotr Stelmach gościł kilkoro artystów w audycji "Offensywa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim Nowak wspiera Nowe Męskie Granie. "Sami startowaliśmy w konkursach"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 09:00
Grupa Kim Nowak był gwiazdą sopockiego koncertu Nowe Męskie Granie, na którym prezentowały się młode polskie zespoły. - Kiedy zaczynaliśmy, ludzie krzyczeli do Piotrka, że ma mleko pod nosem - wspominał w Trójce Bartosz Waglewski z tego zespołu.
rozwiń zwiń