Stonesi w Kongresowej. Reportaż dyplomowy Piotra Stelmacha

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 10:00
Legendarny koncert The Rolling Stones w Warszawie wspominają Czesław Niemen, Krzysztof Teodor Toeplitz, Wojciech Mann, Piotr Kaczkowski i wielu innych.
Audio
  • The Rolling Stones w Sali Kongresowej. "Każdy powinien to zobaczyć" (Myśliwiecka 3/5/7/Trójka)
Warszawa, 13.04.1967 r. Koncert brytyjskiej grupy rockowej The Rolling Stones w Sali Kongresowej. Na zdjęciu: wokalista, autor tekstów Mick Jagger
Warszawa, 13.04.1967 r. Koncert brytyjskiej grupy rockowej The Rolling Stones w Sali Kongresowej. Na zdjęciu: wokalista, autor tekstów Mick JaggerFoto: PAP/CAF/Cezary Langda

W 1967 roku rodzice Piotra Stelmacha chodzili jeszcze do szkoły. W 1997 dziennikarz Trójki miał zaledwie 26 lat. Dlatego, przygotowując reportaż z okazji 30. rocznicy warszawskiego "debiutu" Stonesów, zdał się na bardziej doświadczonych kolegów.

- Byłem wtedy 13-latkiem i z perspektywy Sieradza nie miałem nawet odwagi marzyć o koncercie Stonesów - mówił Marek Niedźwiecki. - Warszawa była wtedy tak nieosiągalna jak Ameryka.

Występ gwiazd rock'n'rolla w gomułkowskiej Warszawie wydawał się wówczas równie nierealny nawet tym, którzy mieli szanse na wzięcie w nim udziału. - Dwa tygodnie przed koncertem ujrzeliśmy na słupie ogłoszeniowym niezbyt efektowny plakat anonsujący spełnienie naszych marzeń - opowiadał Wiesław Weiss, redaktor naczelny "Teraz Rocka". - Uznaliśmy to za żart primaaprilisowy...

Faktycznie, The Rolling Stones niezbyt pasowali do krajobrazu PRL-owskiej Polski lat 60. - Polska była wtedy absolutnie szara, a oni wściekle kolorowi niczym stado papug - wspominał Andrzej Turski. - Naprawdę poczułam wtedy, że jestem Europejką - zdradziła z kolei Maria Szabłowska z radiowej Jedynki.

Przyjazd The Rolling Stones nie na wszystkich zrobił jednak tak wielkie wrażenie. Starsi o pokolenie od brytyjskiego zespołu polscy dziennikarze raczej nie zdawali sobie sprawy z wagi wydarzenia, uwagę poświęcając raczej towarzyszącym koncertowi zamieszkom.

Szczegóły w dołączonym archiwalnym reportażu Piotra Stelmacha, do wysłuchania którego gorąco zachęcamy.

(mm/mk)

Czytaj także

Fakty i mity o warszawskim koncercie The Rolling Stones z 1967 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 10:00
Z legend o pobycie najgorętszej wówczas gwiazdy rocka za żelazną kurtyną można by ułożyć gruby tom. Zapewne liczba tych, którzy zarzekają się, że widzieli koncert Stonesów w Warszawie przekracza kilkakrotnie pojemność Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie gwiazdy o The Rolling Stones

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 13:00
It's only rock'n'roll but we like it! Pod tym stwierdzeniem oprócz The Rolling Stones podpisuje się spora część ekipy Trojki i nasi przyjaciele. W sobotę świętowaliśmy nieoficjalne obchody 50-lecia zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Rolling Stones w Warszawie. "Mick Jagger pogryzł i wypluł goździka"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 14:54
- Zmusiłam nauczycielkę do napisania zaświadczenia, że dobrze się uczę i, niejako w nagrodę, uzyskałam od taty zgodę na pójście na ten koncert - wspomina uczestniczka pamiętnego koncertu, który odbył się w Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń