"Film animowany jest magicznym pudełkiem"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 16:15
- To, co było miesza się w nim z tym, co jest. Przecież ja pracuję nad filmem, w którym na swoją ostatnią premierę czekają Irena Kwiatkowska i Gustaw Holoubek. A w przyszłość wybiegam z Sinfonia Varsovia - opowiada o swojej pracy Mariusz Wilczyński.
Audio
  • Mariusz Wilczyński przy "Myśliwieckiej 3/5/7", rozmawia Piotr Stelmach
Animacje Mariusza Wilczyńskiego towarzyszyły koncertom na trasie Męskiego Grania
Animacje Mariusza Wilczyńskiego towarzyszyły koncertom na trasie Męskiego GraniaFoto: Anna Liminowicz/Męskie Granie

Irenę Kwiatkowską Wilk nagrał, gdy miała 97 lat, a nagrania głosu Holoubka przekazał jego syn. W animacji, nad którą praca zajmie rysownikowi blisko 6 lat, usłyszymy także m. in. Krystynę Jandę, Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Wajdę, Marka Kondrata, Maję Ostaszewską, Andrzeja Chyrę, Annę Dymną, a także Zbigniewa Bońka i głos Tadeusza Nalepy.

- Wiem, że w historii światowej animacji nikt nie zrobił tak długiego filmu autorskiego. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" będzie miał 116 minut, ale nie zakładałem tego od początku. On się rozrastał na skutek spotkań z ludźmi, którzy otwierali mi głowę na nowe korytarze - mówi Mariusz Wilczyński w Trójce.

Zobacz wideo-relację z warsztatu artysty >>>

Cyklowi pokazów premierowych filmu towarzyszyć będzie wspólny performance rysownika oraz Fisza, czyli Bartosza Waglewskiego. - Sam z sobą się umówiłem, że do tego czasu nie robię nic, bo muszę ukończyć rysowanie "Zabij to...". I pewnego dnia zadzwonił telefon i dyrektor Sinfonia Varsovia zaprosił mnie do współpracy. Zgodziłem się, ale to będzie piekielnie trudne, tu nikt na mnie nie poczeka - wyznał w rozmowie z Piotrem Stelmachem.

Jednocześnie nasz Kulturysta pracuje nad kolejną animacją. Będzie to "Mistrz i Małgorzata", do którego muzykę napisał Tomasz Stańko.

Więcej kultury w Trójce - czytaj i słuchaj >>>

Jak w nagraniach sprawdził się Zbigniew Boniek? Jaką historię opowiada animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" i gdzie będzie można zobaczyć prace Mariusza Wilczyńskiego - dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Myśliwieckiej 3/5/7".

Czytaj także

Mariusz Wilczyński o nowej animacji (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 16:00
- To jeden z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej - ocenił The New York Times. Nowy projekt Mariusza Wilczyńskiego nazywał się będzie "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Przyjrzeliśmy się pracowni animatora i czarno - białym bohaterom jego filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Wilczyński pokaże całą prawdę o "Męskim Graniu"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 18:30
- Ja piszę teksty Voo Voo, a moja sąsiadka Pani Radwańska komponuje muzykę. Zresztą zespół nazywał się pierwotnie Moo Voo - żartował w audycji "Myśliwiecka 3/5/7" artysta odpowiedzialny za "Strefę sztuki" na letniej trasie "Męskiego Grania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska rozmowa z Wilkiem i Waglem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 14:32
Mariusz Wilczyński i Wojciech Waglewski na zakończenie tegorocznej edycji "Męskiego Grania", w ponad godzinnej pogawędce, wymienili się poglądami m.in. na temat kobiet, Tadeusza Nalepy i... słabości utworu "Child In Time".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć lat bez Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 10:50
- Przed wyjściem na scenę potrafił opowiedzieć pieprzny żart, by za chwilę zagrać "Modlitwę" tak, że ciarki przechodziły po plecach - tak ojca polskiego bluesa wspominał w Trójce Mariusz Wilczyński. Wybitny muzyk zmarł 4 marca 2007 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muszę narysować to, co pamiętam!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 13:29
- Mieszkaliśmy w maleńkim pokoju, do którego od urodzenia byłem sporo za duży, więc żebym się nie kręcił mama dawała mi rysować nawet do późnej nocy - tak Mariusz Wilczyński wspomina początki swojej artystycznej drogi w naszym cyklu Kulturysta.
rozwiń zwiń