Trójkowy "Pan Budzik" o muzyce, która w środku nocy zrywa go z łóżka

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 15:20
Na podstawie listy piosenek wybranych przez gościa audycji "Ja tu gram” Marek Niedźwiecki próbował zgadnąć, kto odwiedzi Tomasza Żądę. Trafił bezbłędnie. - Czasami budzę się przed szóstą i słucham jego programu. To musi być "Budzik". Jak to nie on, to ja wyjeżdżam do Australii - mówił Marek Niedźwiecki.
Audio
  • Trójkowy "Pan Budzik" o muzyce, która w środku nocy zrywa go z łóżka (Ja tu gram/Trójka)
Piotr Łodej, prowadzący Trójkową audycję Budzik oraz Tomasz Żąda
Piotr Łodej, prowadzący Trójkową audycję "Budzik" oraz Tomasz ŻądaFoto: K. Goleniewska/ PR

-Ty w ogóle śpisz w nocy? - pytał kolegę Tomasz Żąda. - Odsypiam i w nocy, i w dzień. W sumie może się uzbierać 8-10 godzin na dobę. Ale trudno o ciszę w domu w ciągu dnia, bo mam dwóch kilkuletnich synów - powiedział Piotr Łodej.

"Ja tu gram" - sprawdź, czego słuchają ludzie Trójki >>>

Prowadzący poranną audycję ("Trójkowy budzik" od poniedziałku do piątku od godz. 4.00 do 6.00) dziennikarz wybrał jako jedną z piosenek "Teksańskiego” grupy Hey. Wyjaśnił, skąd ten wybór: - Kiedyś bardzo chciałem być muzykiem. Ale jak proponowano mi muzykę na skrzypcach, to wiedziałem, że to nie to, nie poczułem do skrzypiec pociągu ani weny. Pomyślałem, że może gitara to będzie instrument, dzięki któremu zwrócę na siebie uwagę dziewczyn. To brzdąkanie też niespecjalnie mi wychodziło, a jedyny utwór, który jako tako opanowałem to właśnie "Teksański”.

Piotr Łodej - pieszczotliwie nazywany przez kolegów z pracy i słuchaczy "Budzikiem” - przyniósł też ze sobą płytę zespołu Ira i poprosił, by zagrano z niej utwór "Mój dom”. Kojarzy mu się on z emitowanym kiedyś w telewizji programem "Clipol”, na który "biegło się ze szkoły, by zdążyć obejrzeć pierwsze polskie teledyski", w tym właśnie te nagrane przez Irę.

Gościowi audycji "Ja tu gram” przypomniała się także historia związana z innym teledyskiem, a mianowicie "Malcziki” Yugotonu. Kilkanaście lat temu kupił bowiem komputer, który przy każdorazowym włączeniu odgrywał najpierw tę piosenkę i nie pomogły w tym wypadku żadne konsultacje z kolegami informatykami. Teraz Budzikowi pozostał do "Malczików” sentyment.

Podczas audycji nie zabrakło także akcentu fińskiego. Wielu kolegów z Trójki kojarzy taką muzykę właśnie z Piotrem Łodejem. Dlaczego? Zapraszamy do posłuchania całej audycji.

Na "Ja tu gram" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 12.05 do 13.00. Audycję przygotowuje Tomasz Żąda.

(fbi/mk/ei)

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mój dom"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 10:00
- Kiedyś wydawało mi się, że nie można wyjechać z Polski, żeby być Polakiem. Teraz Europa dla młodych ludzi to tak naprawdę kilka województw. Dzisiaj jestem w Polsce, jutro w Holandii. W Anglii, w Niemczech, wszędzie możesz być Polakiem. Podoba mi się to - mówi Kuba Płucisz, twórca piosenki "Mój dom", dawny lider zespołu IRA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peszek, Radiohead, Lennon, Paktofonika. Czyje to muzyczne pasje?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 15:00
Zapraszamy na kolejny odcinek audycji "Ja tu gram". Tradycyjnie zachęcamy też do zabawy i odgadywania, kto ze znanych z anteny głosów, opowiada o swojej ulubionej muzyce. Tym razem, wśród zaproponowanych przez tajemniczego gości utworów są m.in. "Moje miasto" Marii Peszek, "Sex On Fire" The Kings of Leon, "Creep" grupy Radiohead, czy też muzyka z filmu "Chicago".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Łukawski: uwielbiam U2 i się tego nie wstydzę

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 15:58
Kolejnym gościem Tomasza Żądy w audycji "Ja tu gram" był znany z porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" Marcin Łukawski. Nie zdążył on wprawdzie zaprezentować ulubionych utworów m.in. Jacka White'a, Rogera Watersa i Erica Claptona, ale i tak było interesująco. Jakie piosenki zmieściły się w programie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Sosnowski: polska muzyka ponad wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 14:30
- Moja starsza siostra sprawiła, że w kołysce będąc słyszałem Kasię Sobczyk, Czerwono-Czarnych, Skaldów i przede wszystkim Czerwone Gitary. Stąd wzięła się moja skłonność do muzyki lat 60. - opowiadał Jerzy Sosnowski w audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Mielewczyk: muzyka związana z emocjami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 13:43
- Liczyłam, że Piotr Baron odgadnie, że to moja lista. Kiedyś z nim przecież pracowałam przy porannym "Zapraszamy do Trójki". Te piosenki są jednak wybierane w związku z jakimiś przeżyciami, emocjami i trudno na ich podstawie rozszyfrować konkretną osobę - mówi Joanna Mielewczyk, kolejna bohaterka audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, co gra w romantycznej duszy Ernesta Zozunia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 15:00
- Kiedy byłem bardzo młody, przepisywałem teksty piosenek Kabaretu Starszych Panów. Śmieję się dziś, że w ten sposób uczyłem się elokwencji - mówi Ernest Zozuń, kolejny gość audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko latynoskie granie. Kto będzie kolejnym gościem Tomasza Żądy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 19:45
Przy okazji następnego odcinka audycji "Ja tu gram” zapraszamy do zabawy i odgadywania, kto ze znanych z anteny głosów, opowiada o swojej ulubionej muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latynoska dusza, podróże i muzyka Małgorzaty Spór

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 17:18
- To nie jest jedyna muzyka, jakiej słucham, ale do wyboru tego zestawu zainspirowały mnie wyjazdy moje i przyjaciół - mówiła w audycji "Ja tu gram" znana słuchaczom Trójki z serwisów informacyjnych Małgorzata Spór.
rozwiń zwiń