Michał Nogaś prezentuje muzykę ze swojej najwyższej półki

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:15
To tata zaszczepił w nim miłość do wielu artystów, których ceni do tej pory. Gust muzyczny Michała Nogasia, bohatera audycji "Ja tu gram", kształtował się od wczesnych lat przedszkolnych...
Audio
  • Michał Nogaś prezentuje muzykę ze swojej najwyższej półki (Ja tu gram/Trójka)
Tomasz Żąda i Michał Nogaś
Tomasz Żąda i Michał NogaśFoto: K. Goleniewska/ PR

Na początek audycji Michał Nogaś wybrał piosenkę "The Sun Always Shines on TV" grupy A-ha, która kojarzy mu się z latami 80., kiedy to razem z tatą słuchał Listy Przebojów Programu Trzeciego, a na antenie Marek Niedźwiecki swobodnie i z humorem tłumaczył na język polski tekst tej piosenki. - A potem, kiedy byłem z tatą na wakacjach w Zakopanem, to była pierwsza kaseta, którą kupiłem za własne pieniądze - wspominał dziennikarz.

"Ja tu gram" - sprawdź, czego słuchają ludzie Trójki >>>

Wraz z pojawieniem się w Polsce MTV na początku lat 90., Michał Nogaś zaczął odkrywać zupełnie nowe brzmienia. - Pamiętam, że największe wrażenie zrobiła na mnie wtedy piosenka "Smells Like Teen Spirit" Nirvany i choć minęło już tyle lat, to wciąż uważam, że to jedno z najlepszych nagrań, jakie słyszałem w życiu - przyznał.

- Artystą wiecznym, który będzie mi towarzyszył zawsze, jest Johnny Cash - powiedział Michał Nogaś zapowiadając utwór "The Wanderer". - Niedawno wyszła książka o Cashu, jego autobiografia z naszym znakiem jakości, mówiliśmy o niej na antenie. To był po prostu niesamowity człowiek. Tyle przygód, tyle wydarzeń, takie ciekawe życie... - mówił dziennikarz prowadzący audycje o nowościach wydawniczych pt. "Z najwyższej półki" i "Trójkowy Znak Jakości".

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów" >>>

Kulminacyjny moment audycji "Ja tu gram", której gościem był Michał Nogaś, stanowiła jednak prezentacja utworu Radiohead. - To jest zespół mojego życia i myślę, że to się nie zmieni. Śledzę ich, byłem na wielu koncertach, a kiedyś nawet miałem okazję spotkać się prywatnie z wokalistą, co było moim marzeniem. Ja, zagorzały fan, pod którym ugięły się kolana, zacząłem tę formułkę, którą się zwykle mówi w takich sytuacjach: "jestem twoim fanem od lat, mam wszystkie twoje płyty, jeżdżę po świecie, oglądam twoje koncerty..." On na mnie spojrzał z tym swoim lekko przymkniętym okiem i radosnym głosem zapytał, od ilu już lat trwa ta moja "choroba" związana z nimi - opowiadał Michał Nogaś. Dziennikarz wybrał taką piosenkę "Myxomatosis", która nigdy nie była singlem Radiohead i nie pojawia się często na antenie, ale jego zdaniem jest kwintesencją umiejętności wokalnych i instrumentalnych zespołu.

Michał Nogaś wspomniał jeszcze o kilku artystach, którzy są dla niego bardzo ważni. To na przykład Björk, David Bowie, Tina Turner czy Katarzyna Nosowska, którą dziennikarz uznaje za współczesną Agnieszkę Osiecką.

Ostatni utwór, jaki zaprezentował Michał Nogaś, to - jak sam powiedział - "mistrzostwo świata." O jakiej piosence mowa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Poniżej zestaw artystów i piosenek wybranych przez Michał Nogasia:

A-ha "The Sun Always Shines On TV"

Nirvana "Smells Like Teen Spirit"

Breakout "Na drugim brzegu tęczy"

Radiohead "Myxomatosis"

UL/KR "Anonim"

Bjork "Bachelorette"

David Bowie "Starman” i ”Jump They Say”

Moderat "Rusty Nails"

Johnny Cash "The Wanderer”/”One”

Tina Turner "Whatever You Want"

Nosowska "Gdy rozum śpi"

Beirut "Postcards From Italy"

Arcade Fire "Wake Up”

Na "Ja tu gram" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 12.05 do 13.00. Audycję przygotowuje Tomasz Żąda.

(fbi, ei)

Czytaj także

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:33
Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Jan Chojnacki, Johnny Cash był jednym z nielicznych artystów, którzy potrafili połączyć bunt z kulturą muzyczną, czego - jego zdaniem - nie umieli osiągnąć punkowcy. - W muzyce zbuntowanych końca lat 70. i początku lat 80. jest sam bunt. Natomiast w muzyce Casha jest i bunt, i kultura muzyczna - uważa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ja tu gram" - poznaj muzyczne sekrety ludzi Trójki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:49
W audycji odkrywamy zainteresowania muzyczne dziennikarzy, którzy na co dzień nie zajmują się muzyką, a przygotowują audycje kulturalne, społeczno-polityczne, sportowe czy też serwisy informacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Sosnowski: polska muzyka ponad wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 14:30
- Moja starsza siostra sprawiła, że w kołysce będąc słyszałem Kasię Sobczyk, Czerwono-Czarnych, Skaldów i przede wszystkim Czerwone Gitary. Stąd wzięła się moja skłonność do muzyki lat 60. - opowiadał Jerzy Sosnowski w audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latynoska dusza, podróże i muzyka Małgorzaty Spór

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 17:18
- To nie jest jedyna muzyka, jakiej słucham, ale do wyboru tego zestawu zainspirowały mnie wyjazdy moje i przyjaciół - mówiła w audycji "Ja tu gram" znana słuchaczom Trójki z serwisów informacyjnych Małgorzata Spór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowy "Pan Budzik" o muzyce, która w środku nocy zrywa go z łóżka

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 15:20
Na podstawie listy piosenek wybranych przez gościa audycji "Ja tu gram” Marek Niedźwiecki próbował zgadnąć, kto odwiedzi Tomasza Żądę. Trafił bezbłędnie. - Czasami budzę się przed szóstą i słucham jego programu. To musi być "Budzik". Jak to nie on, to ja wyjeżdżam do Australii - mówił Marek Niedźwiecki.
rozwiń zwiń