Za co Dariusz Bugalski lubi klasykę country?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 14:00
Prowadzący "Klub Trójki" dziennikarz tym razem sam znalazł się w ogniu pytań. Tomasz Żąda i słuchacze Trójki wypytywali go w audycji "Ja tu gram" o ulubioną muzykę. Na liście ukochanych artystów Dariusza Bugalskiego znalazł się m.in. Johnny Cash.
Audio
Dariusz Bugalski i Tomasz Żąda
Dariusz Bugalski i Tomasz Żąda Foto: K. Goleniewska/ Trójka

Na początek audycji gość Tomasza Żądy wybrał jednak piosenkę Van Morrisona "Days like this". Dlaczego? - Bo to jeden z moich ulubionych muzyków. Napisałem kiedyś książkę "83 piosenki, które pomogą ci dociągnąć do czterdziestki". I faktycznie Van Morrison mi pomógł. Wiele tekstów jego piosenek jest dziwnych, ale jest też ten niesamowity, szamański głos. On przenosi słuchacza w inne rejony rzeczywistości, na co dzień niedostępne - opowiadał Dariusz Bugalski.

"Ja tu gram" - sprawdź, czego słuchają ludzie Trójki >>>

W zestawie utworów zagranicznych pojawiła się też rekordowo krótka piosenka "Her Majesty" grupy The Beatles. To miłość dziennikarza Trójki jeszcze z czasów młodzieńczych. - Miałem przyjaciela, który przywoził płyty ze Stanów Zjednoczonych. Pamiętam, że kiedy posłuchałem "Abbey Road" ogarnęło mnie jakieś absolutne oszołomienie - wspominał. 
Jednym z najbardziej cenionych przez Dariusza Bugalskiego artystów jest Johnny Cash. - Wiele jego utworów mógłbym wybrać, ale zdecydowałem się na "Big River". To wielka poezja. Poza tym Johnny Cash miał szacunek do ludzi. Nawet podczas koncertów w więzieniach potrafił szanować więźniów, za co bardzo go cenię - mówił dziennikarz Trójki, opowiadając o pewnym słuchaczu, który pisał do niego z… więziennej celi.

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów">>>
Wśród polskich artystów gość Tomasza Żądy zaproponował m.in. Skaldów. - Uważam, że to wspaniały zespół, a jego pierwsze trzy płyty były genialne. Bardzo lubię też Maleńczuka i jego płytę z coverami utworów country. Lubię klasykę country, bo tam jest wiele o życiu, sporo mądrych opowieści - dodał Dariusz Bugalski.
Na podstawie zaproponowanej listy piosenek gościa audycji "Ja tu gram" próbowali odgadywać redakcyjni koledzy Anna Gacek i Grzegorz Hoffmann. Oboje byli pod wrażeniem zestawu, na podstawie którego typowali osobę spokojną, dla której ważne są słowa piosenek. Czy ostatecznie udało im się odgadnąć nazwisko? Zapraszamy do słuchania audycji.
A oto lista ulubionych utworów Dariusza Bugalskiego:
Van Morrison "Days Like This"
The Beatles "Her Majesty"
Wojna chudych z grubymi (I Ching)
Nina Simone "Turning Point"
Georges Brassens "Chanson pour l'Auvergnat"
Charlie Haden "Oh, Shenandoah"
Maciej Maleńczuk "Casey Jones"
John Coltrane "Naima"
Fryderyk Chopin "Walc Des-dur op 64 nr 1" (Dinu Lipatti)
Peter Gabriel "We Do What We're Told"
Skaldowie "Hymn kolejarzy wąskotorowych"
Giacomo Puccini "Vissi d'arte" (aria Toski),
Maria Callas+Victor de Sabata
Czesław Niemen "Dziwny jest ten świat"
Bruce Springsteen "Open All Night"
Johnny Cash "Big River"
Nat King Cole "Quizas, quizas, quizas"
Charles Mingus "Eat That Chicken"
Stevie Wonder "You Haven't Done Nothing"
"Tomorrow Belongs to Me" (z filmu "Kabaret")
Marek Grechuta "Motorek"

Na "Ja tu gram" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 12.05 do 13.00. Audycję przygotowuje Tomasz Żąda.

(ei/fbi)

Czytaj także

Michał Nogaś prezentuje muzykę ze swojej najwyższej półki

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:15
To tata zaszczepił w nim miłość do wielu artystów, których ceni do tej pory. Gust muzyczny Michała Nogasia, bohatera audycji "Ja tu gram", kształtował się od wczesnych lat przedszkolnych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Hanke, gitara, folk i death metal

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 10:19
Zaczęło się, jak u wielu innych pasjonatów gitary: wyjazdy, ogniska, wspólny śpiew. Jednak Krystiana Hanke ta miłość poprowadziła m.in. przez zespół deathmetalowy, aż do studia Trójki, w którym pojawił się z ukochanym instrumentem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko duety. Ulubiona muzyka Beaty Michniewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 15:00
- Łatwo odgadnąć, kto jest autorem tego wyboru. Odpowiedź tkwi w pierwszym wykonawcy z mojej listy, czyli Talking Heads. Bo czym ja na co dzień się zajmuję? Słucham talking heads, czyli gadających polityków - przyznaje Beata Michniewicz, kolejny gość audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń