Krzysztof Zyblewski: muzyczna klasyka i psychodelia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:29
- W domu było bardzo dużo płyt winylowych, był swing, jazz, byli Beatlesi. Poza gramofonem był też magnetofon szpulowy. Jako czterolatek nagrywałem się na nim - wspomina bohater audycji "Ja tu gram" Krzysztof Zyblewski.
Audio
  • Krzysztof Zyblewski: muzyczna klasyka i psychodelia (Ja tu gram/Trójka)
Tomasz Żąda i Krzysztof Zyblewski
Tomasz Żąda i Krzysztof ZyblewskiFoto: Katarzyna Goleniewska

Czy Zofii Sylwin i Wojciechowi Mannowi udało odgadnąć się tożsamość autora i prezentera Trójkowych wiadomości na podstawie zaproponowanej przez niego listy utworów? Zdaniem Zofii Sylwin ta lista wygląda na męską. - To rock'n'rollowy typ. Twardy man. Trudne zadanie: ja takich tu w Trójce nie widzę. Nie jestem z natury hazardzistką, ale strzelę: to jest Krzysztof Zyblewski - trafiła Zofia Sylwin.

"Ja tu gram" - sprawdź, czego słuchają ludzie Trójki >>>


Według Wojciecha Manna myląca jest pierwsza pozycja. - To jest klasyka absolutna, czyli The Beatles, dalej jednak szczerzy na mnie kły Gorillaz. To osoba młodsza ode mnie, utaneczniona bardziej ode mnie. Ma refleksyjny stosunek do niektórych zdarzeń życiowych, może chce się podlizać rodzicom tymi Beatelsami - zastanawiał się Wojciech Mann, który ostatecznie nie odgadł, kto jest autorem listy utworów.

Krzysztof Zyblewski wspomina, że ma za sobą rock'n'rollowy epizod. - W wieku młodzieńczym miałem swój zespół. Inspirowaliśmy się m.in. muzyką Joy Division, Velvet Underground, Pink Floyd. Zespół trwał bardzo krótko, bo były problemy z tym, żeby znaleźć miejsce do grania. Graliśmy w jednym z liceów. W salce, gdzie były jakieś "piece" i elementy perkusji. Po kilku miesiącach trafiliśmy do salki na Koszykową, była profesjonalnie wyposażona, ze wzmacniaczami Marshalla, perkusją - opowiada w audycji Tomasza Żądy .

- Nasz styl to była nowoczesna psychodelia, mieliśmy cztery dopracowane utwory. Usłyszeliśmy jednak, że gramy jak Ramones. To dla naszego lidera był policzek. Obraził się. Myślę, że lepiej by było, gdybyśmy usłyszeli, że gramy jak Sex Pistols - śmieje się bohater audycji "Ja tu gram" .

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Oto lista ulubionych piosenek Krzysztofa Zyblewskiego:

- The Beatles - Strawberry Fields Forever
- Joy Division - Disorder
- The Charlatans - The Only One I Know
- Sonic Youth - 100%
- The Libertines - Up the Bracket
- Foals - Big Big Love (Fig #1)
- Gorillaz - On Melancholy Hill (iTunes Session)
- alt-J - Dissolve Me
- Tunng - The Village
- Damon Albarn - Heavy Seas of Love

Na "Ja tu gram" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 12.05 do 13.00. Audycję przygotowuje Tomasz Żąda.

(mp)

Czytaj także

Na dobre i na złe. Muzyczna selekcja Radosława Mroza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 18:50
Co ujmuje go w muzyce filmowej? Jakie ma sposoby na przebudzenie? Jaka piosenka pozwala wrócić mu do równowagi po mało optymistycznych wiadomościach płynących ze świata? Poznaj muzyczne wybory Radosława Mroza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wybory Ewy Lipowicz - żywiołowej romantyczki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:30
- Wiem, że ta moja lista to groch z kapustą. Ja z muzyki nie przyswajam jedynie dwóch gatunków - rapu i death metalu - powiedziała Ewa Lipowicz, bohaterka audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Obszańska o swoich muzycznych inspiracjach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 14:22
- Jestem wkręcona w muzykę amerykańską i poszukiwania w archiwum amerykańskiego Kongresu. Jestem taką małą nornicą, bo przemierzając świat, czy to prywatnie, czy zawodowo, zawsze mam "nagrywator". Gdy ktoś się odzywa, gdy słyszę jakieś tradycyjne śpiewy, od razu włączam "record" - opowiada bohaterka audycji "Ja tu gram" Agnieszka Obszańska.
rozwiń zwiń