Nieoczywiste wybory muzyczne Ryszarda Jaźwińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 10:00
Kate Bush, Donna Summer, Maanam, Closterkeller... Jak przyznaje Ryszard Jaźwiński, selekcja tych wykonawców jest dla niego bardzo charakterystyczna, choć konkretne piosenki z ich repertuaru mogą być zaskakujące.
Audio
  • Ryszard Jaźwiński gościem Tomasza Żądy (Ja tu gram/Trójka)
Ryszard Jaźwiński i Tomasz Żąda
Ryszard Jaźwiński i Tomasz Żąda

Zanim słuchacze usłyszeli w audycji "Ja tu gram" samego Ryszarda Jaźwińskiego, Grzegorz Hoffmann i Mariusz Owczarek próbowali odgadnąć, kto będzie kolejnym gościem Tomasza Żądy. Do dyspozycji mieli listę utworów, którą dziennikarz Trójki wybrał do zaprezentowania słuchaczom. - Jest to ktoś, kto lubi muzykę taneczną, a nawet klubową. Na liście są bowiem 3 remiksy i jeszcze kilka utworów tanecznych. Nie jest to nikt poniżej 30. roku życia. Muzyka nie jest dla niego tylko tłem. Biorąc pod uwagę najprostszy klucz: fakt, że większość kobiet lubi taniec, to może autorką jest kobieta? Ale nie mam pojęcia, kto konkretnie - zastanawiał się Grzegorz Hoffmann.

Sprawdź poprzednie audycje z cyklu "Ja tu gram" >>>

Mariusz Owczarek przyznał, że każdy wykonawca z listy utworów jest dość tajemniczy. - Sporo jest muzyki elektronicznej, trochę hip-hopu. Autorem zestawienia musi być ktoś, kto lubi szukać w muzyce. Nie zatrzymuje się tylko na najważniejszych wykonaniach swoich ulubionych artystów. Może to Janek Niebudek? Albo Rico Jaźwiński?

Ryszard Jaźwiński przyznał, że Kate Bush to jego absolutnie największa miłość. - Za niewiele ponad miesiąc będę w Londynie na jej koncercie, nie mogłem sobie tego odmówić, to pierwsza taka okazja po 35 latach. Utwór "Set in Your Lap" otwiera moją ukochaną płytę, którą odkryłem dzięki Trójce, a konkretnie Piotrowi Kaczkowskiemu. Pamiętam dokładnie, co powiedział o krążku: Kate Bush nagrała tę płytę, kiedy miała 24 lata. Teraz ma 26, dopiero 26. Czekamy na jej nową płytę. Teraz ja mogę powiedzieć, że Kate Bush ma 56 lat, dopiero 56 i czekamy na jej nowe płyty - mówił dziennikarz na co dzień zajmujący się w Trójce tematyką filmową.

Ryszard Jaźwiński wyróżnił jeszcze jedną wokalistkę. - Dla mnie jest wprost aniołem, głosem, który zniewala. Czasem jest zmysłowy, a czasem kojący. To Donna Summer. Na początku tego roku robiłem imprezę urodzinową dla przyjaciół. Chciałem ich zaskoczyć i bawić się wspólnie przy muzyce tylko jednej osoby. Szukałem takiej, której twórczość towarzyszyła mi od dzieciństwa. Warunek był też taki, że musieliśmy się przy tej muzyce dobrze bawić. Wybrałem Donnę Summer. Odwiedziłem chyba wszystkie sklepy internetowe, sprowadziłem unikatowe płyty, single, remiksy  z Japonii, Australii, Stanów Zjednoczonych. Odkryłem mnóstwo inspirujących rzeczy - opowiadał dziennikarz.

Ryszard Jaźwiński wspomniał też jedno z najpiękniejszych spotkań w studiu radiowym, a mianowicie rozmowę z Korą. - Trochę się bałem to powiedzieć, ale w końcu się odważyłem i przyznałem, że najpiękniejszą dla mnie piosenką Maanamu o miłości jest "Miłość jest jak opium". Kora dodała, że myśli tak samo - mówił gość Tomasza Żądy.

Oto lista piosenek wybranych przez Ryszarda Jaźwińskiego:

Hoovephonic - Inhaler (drums’n’orch remix by Hoover)

Kate Bush - Sat In Your Lap

The Whitest Boy Alive - High on the Heels

Donna Summer - I Got Your Love (L.E.X. radio edit)

The Presets - Ghosts

Marek Grechuta/Maryla Rodowicz - Czy to tu?

Siouxsie & The Banshees - Peek-a-boo

Closterkeller - Walet pik

Mala Rodriguez - Nanai

Hot Chip - We Have Love

Maanam - Miłość jest jak opium

Robert Krawczyk - NH (instrumental)

Fox (feat.Organek) - Mind Goes Blank

Hercules and Love Affair (feat. DJ Whitney Fierce) - Release Me

Ramona Rey - Imiona

Na " Ja tu gram " zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 12.05 do 13.00. Audycję przygotowuje Tomasz Żąda.

(fbi/mc)

Czytaj także

Rock, hip-hop i... Muzyczne fascynacje Krzysztofa Łoniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 14:33
Na liście ulubionych wykonawców Krzysztofa Łoniewskiego są m.in. Pearl Jam, Gogol Bordello, Kaliber 44 czy Kings of Leon. Czy Bartosz Gil i Piotr Stelmach, na podstawie samej listy utworów tych wykonawców, odgadli, kto stoi za takim wyborem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Sytner: rock'n'roll poprawia mi nastrój

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 16:00
- Lubię bardzo rock'n'rolla, bo przede wszystkim niesie ze sobą żywiołowość, radość. On porywa. Przy tej muzyce po prostu chce się szaleć - mówi bohater audycji "Ja tu gram" Henryk Sytner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Gąsiorowski lubi wyzwania. "Szykuję się do maratonu"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 14:00
- Z moją ulubioną dyscypliną sportu jest problem. Bo lubię wiele dyscyplin: piłkę nożną, koszykówkę, squash, badminton, tenis, sporty motorowe. Najczęściej uprawiam piłkę nożną, squash, tenis i badminton - zdradza gość audycji "Ja tu gram" Michał Gąsiorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Drozd poznał muzykę, której nie da się słuchać

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 15:30
- Ewidentnie ciągnie mnie do Azji, najbardziej do Azji Południowo-Wschodniej. Jestem niedoszłym japonistą, mam za sobą kilka - niestety nieudanych - prób dostania się na japonistykę - zdradza gość audycji "Ja tu gram" Paweł Drozd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Borkowska: John Lennon to miłość od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 15:12
- Oszalałam na punkcie Lennona, pod każdym względem. Fantastyczna i niezwykła osobowość. John Lennon na tle Beatlesów stał się absolutnie najważniejszy - wyznaje bohaterka audycji "Ja tu gram" Maja Borkowska.
rozwiń zwiń