Na czym polega fenomen serii "Szybcy i wściekli"?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 13:07
"Szybcy i wściekli" to seria amerykańskich filmów akcji. Najnowsza, już 8 jej część, właśnie weszła na ekrany kin i już pobiła światowy rekord zarabiając ponad 500 mln dolarów w trakcie weekendu otwarcia.
Audio
  • Jan Niebudek o serii "Szybcy i wściekli" (Z dala od Trójki/ Trójka)
Charlize Theron i Vin Diesel w filmie Szybcy i wściekli 8
Charlize Theron i Vin Diesel w filmie "Szybcy i wściekli 8" Foto: mat. prom./fastandfurious.com

Pierwsza część weszła na ekrany w 2001 roku, a wszystko zainspirował artykuł prasowy o nielegalnych wyścigach samochodowych w Nowym Jorku. Film zarobił wtedy ponad 5 razy więcej niż kosztował.

Co wpływa na niezwykłe powodzenie serii? Niewątpliwie to szybkie, monstrualne wręcz maszyny, samochody nowe, ale i modele kultowe, które lata świetności mają dawno za sobą. Do tego w obsadzie pojawiają się ulubieńcy współczesnego kina akcji: Vin Disel, Dwayne Johnson, Jason Statham, czy zdobywczyni Oscara Charlize Theron, która zagrała właśnie w 8. części serii. Nawet Helen Mirren osobiście zabiegała o rolę w filmie. Dlaczego? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z dala od Trójki
Prowadzi: Jan Niebudek
Data emisji: 19.4.2017
Godzina emisji: 9.44

ei/fbi

Czytaj także

Imperium Walta Disneya i wyemancypowane księżniczki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 01:16
Jak się miewa i czym jest teraz imperium stworzone przez Walta Disneya? I jak mają się do tego coraz bardziej wyemancypowane księżniczki? O tym mówimy w wydaniu powiększonym "ABC Popkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przegląd seriali sezonu. Które produkcje nas porwą?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:00
Mamy szczęście żyć w bogatej epoce seriali, dlatego w tym tygodniu pochylamy się nad interesującymi propozycjami z tego gatunku. - Serial zawłaszcza nas na długo, więc mówimy o tych, które są warte naszego czasu - zaprasza prowadząca, Katarzyna Browiecka.
rozwiń zwiń