Piotruś Pan - mroczna opowieść dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 11:41
Piotruś Pan - bohater, któremu nigdy nie udało się dorosnąć, jest inspiracją dla reżyserów, producentów bajek i musicali, a także… twórców komiksów.
Audio
  • Piotruś Pan - mroczna opowieść dla dorosłych (ABC Popkultury/Trójka)
Tomasz Kołodziejczak zauważa, że komiksy Regisa Loisela o przygodach Piotrusia Pana są dziełem sztuki (na zdjęciu: fragment okładki komiksu)
Tomasz Kołodziejczak zauważa, że komiksy Regisa Loisela o przygodach Piotrusia Pana są "dziełem sztuki" (na zdjęciu: fragment okładki komiksu)Foto: mat. prasowe

foto:
foto: mat. promocyjne

Przypudrowane wersje przygód wiecznego chłopca nieco odstają od literackiego pierwowzoru z 1911 roku. Tam Piotruś Pan kłamał i bywał okrutny. I właśnie takie niebajkowe historie o chłopcu w zielonej pelerynie pokazuje w swoich komiksach Regis Loisel.

Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny "Klubu Świata Komiksu", zauważa, że rysunkowe opowieści Francuza są "dziełem sztuki". Dzięki nim "czytelnik może inaczej spojrzeć na klasykę literatury dziecięcej, jaką jest Piotruś Pan". - To jest mroczna, ponura i bardzo realistyczna, mimo że fantastyczna, opowieść dla dorosłych. Jednocześnie jest to komiks, który w warstwie plastycznej kapitalnie oddaje ten cały klimat - opowiada rozmówca Katarzyny Borowieckiej.

Młodzi widzowie też wkrótce będą mieli okazję, by po raz kolejny spotkać się z wiecznym chłopcem. Latem do kin wejdzie prequel, w którym Rooney Mara wystąpi w roli Tygrysiej Lilii, a Hugh Jackman wcieli się w postać demonicznego Czarnobrodego.

***

Tytuł audycji:

Prowadziła: Katarzyna Borowiecka

Data emisji: 15.01.2014

Godzina emisji: 9.50

(iwo, ei)

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 13:00
- Dzisiejsze święto to świeża inicjatywa. Kilka lat temu amerykańscy dziennikarze wpadli na pomysł, by pokazać, że komiks nie jest tylko literaturą dla dzieci i młodzieży. Postanowili wyjść z komiksami w miejsca publiczne - mówi Szymon Holcman z wydawnictwa "Kultura Gniewu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzień świra" zwycięzcą plebiscytu "Kino Wolność"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 15:00
- Rzadko zdarza się w polskim kinie taka komedia, która godziłaby krytyków i publiczność. "Dzień Świra" jest takim filmem - mówi krytyk filmowy Paweł Felis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2015 w kinie. Sprawdź, na co warto czekać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 15:06
Rozdanie Złotych Globów i Oscarów, nowy sezon serialu "Gra o tron" czy kinowe produkcje: "Mad Max", "Mission: Impossible 5" albo "Ant Man" - oto czego możemy się spodziewać w kinach w tym roku.
rozwiń zwiń