Nowe "Gwiezdne wojny" bez Luke'a Skywalkera

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 01:54
"Gwiezdne wojny" w nowej odsłonie, najlepsze polskie seriale roku i zapowiedź premiery filmu, do którego muzykę napisał Pharrell Williams. Nim na dobre opanują nas świąteczne nastroje, warto posłuchać kulturalnych rekomendacji Katarzyny Borowieckiej.
Audio
  • Kulturalne rekomendacje tygodnia (ABC popkultury/ Trójka)
Nowe Gwiezdne wojny bez Lukea Skywalkera
Foto: Fragm. plakatu

Michael Giacchino w muzyce do "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" powraca do motywów znakomicie znany fanom gwiezdnej sagi. Polska premiera filmu miała miejsce kilka dni temu. - Tym razem jesteśmy pomiędzy trzecią a czwartą częścią, więc są zupełnie inni bohaterowie, bez mocy i rycerzy Jedi, a jest to skupienie w stu procentach na żołnierzach i walce z Imperium - opowiada krytyk Adam Siennica.

Historia z "Łotra 1" została opowiedziana wcześniej, nieco inaczej niż w filmie. Napisali ją fani, którzy do dzieł George’a Lucasa dopisywali własne treści. Książki, komiksy, a wreszcie gry komputerowe i seriale – jak uzupełniano historie żołnierzy Jedi? O tym mówimy w rozmowie z Piotrem Grabem z serwisu SpidersWeb.

"Ukryte działania" to tytuł filmu, opartego na faktach, do którego muzykę napisał Pharrell Williams. Opowiada historię trzech czarnoskórych nauczycielek matematyki, które na początku lat 60. pracowały dla NASA. Obraz wejdzie do kin w styczniu, a ścieżka dźwiękowa rozrusza każdego nawet w środku bardzo srogiej zimy. Zimna wojna i dyskryminacja to tylko niektóre z poruszanych w nim tematów.

Ostatni rok był dość dobry dla polskich seriali. Kaja Szafrańska przyznaje, że jedna z produkcji pokazała, że doszło do odrodzenia polskiego serialu autorskiego. Z czego możemy być dumni? O tym w rozmowie z autorką kanału "jakby niepaczec" na portalu You Tube.

W programie zabieramy również słuchaczy do teatru i mówimy o nominacjach do Złotych Globów. O czym jeszcze w kontekście wydarzeń kulturalnych minionego tygodnia warto wiedzieć? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Adam Siennica (krytyk filmowy, portal naekranie.pl), Piotr Grabiec (serwis SpidersWeb), Kaja Szafrańska (specjalistka od seriali, autorka kanału You Tube "jakby niepaczec")
Autorzy materiałów: Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 16.12.2016
Godzina emisji: 15.10

sm/ei

Czytaj także

Winni i niewinni czarodzieje

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 16:13
O ikonie polskiego ekranu, o powracającym na ekran magicznym świecie i o… grze drużynowej wymagającej sporej krzepy - to tematy, o których mówiliśmy w Zestawie Powiększonym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy tak złe, że oczy bolą i komiks dla dużych i małych

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 00:21
- W najgorszych filmach jak "Zabójcze ryjówki", będącej "Casablancą" naszych pokazów, mamy do czynienia z tym, co mamy zapowiedziane w tytule – mówi krytyk Jacek Rokosz. W programie mówimy również o nowym wydaniu znanego komiksu "Tymek i Mistrz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto kto ma największe szanse na Złote Globy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:00
Musical "La La Land" oraz dramat "Moonlight" otrzymały w tym roku najwięcej nominacji do Złotych Globów. Kandydatów do tych nagród ogłoszono w Los Angeles.
rozwiń zwiń