O dorastaniu i poszukiwaniu siebie na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:14
Dorastaniem, dojrzewanie i wychodzenie czy wchodzenie w świat. W tym odcinku "ABC Popkultury - zestaw powiększony" przyglądamy się tematom bliskim każdemu z nas.
Audio
  • Trudy dorastania i wychodzenia z domu przez pryzmat popkultury (ABC popkultury/Trójka)
Serial Skam opowiada o problemach młodych Norwegów i ich rozterkach
Serial "Skam" opowiada o problemach młodych Norwegów i ich rozterkachFoto: materiały prasowe

"Totalnie nie nostalgia" to komiks o dzieciństwie w PRL stworzony przez duet Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia. - W dużym skrócie to opowieść o dorastaniu, wybijaniu się na niezależność, zyskiwaniu własnej tożsamości i przez rocznik, w którym urodziła się Wanda Hagedorn dzieje się to w PRL, ale jest to najmniej istotny wątek. Najważniejsza jest sytuacja rodzinna i relacje z najbliższymi - opowiada teoretyk komiksowy, Szymon Holcman.

Co jest sednem opowieści "Totalnie nie nostalgia"? Dlaczego komiks najpierw ukazał się w języku francuskim? O tym więcej w nagraniu audycji.

W czasie programu odbyliśmy również muzyczne podróże w świat dorastania...

Do okresu dorastania zabiera nas m.in. norweski serial młodzieżowy "Skam" (po polsku "Wstyd"). W 2015 roku został okrzyknięty najlepszym serialem telewizyjnym przez NATT&DAG.

- To świetna i budująca historia, bo duża stacja telewizyjna i radiowa NRK zaufała debiutantce. Julie Andem przez pół roku jeździła po Norwegii i rozmawiała z nastolatkami, słuchała o ich problemach. Potem nie tylko nie bała się zatrudnić młodych ludzi, ale do tego jeszcze naturszczyków - opowiada Paulina Domagalska.

1 lutego na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych wszedł film "Córki dansingu" Agnieszki Smoczyńskiej. W krótkim czasie "The Lure" zebrał znakomite recenzje, o których opowiadamy w programie. 

I tym razem nie zawiódł Jan Niebudek, który zaprasza nas do teatru.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Szymon Holcman (teoretyk komiksowy i filmoznawca, Kultura Gniewu), Paulina Domagalska (dziennikarka, doktorantka)
Autor materiałów: Jan Niebudek
Data emisji: 3.02.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/mp

Czytaj także

Kiedy najlepiej zacząć czytać komiksy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 16:25
- Badania dowodzą, że ludzie, którzy w dzieciństwie spotkali się z komiksem mają później łatwość w percepcji nowych mediów cyfrowych - mówi dyrektor 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi Adam Radoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarne lustro" - wizja dla ludzi o mocnych nerwach

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 16:39
Dziś premiera trzeciej serii "Czarnego lustra". To serial, który napawa lękiem, ale trudno się od niego oderwać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez Oscarów i w sercu zaśnieżonych Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 22:50
Tym razem nie mówimy o Oscarowych prognozach ani superbohaterach. Skupiamy się na bohaterach np. komiksowych, którzy językiem popkultury przybliżają nam wiedzę historyczną. Wybieramy się też w Bieszczady i odbywamy kilka sentymentalnych muzycznych wycieczek.
rozwiń zwiń