X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kultowe komiksy w kinie i kobiety, które przebiły szklany sufit

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 02:16
- Komiks to medium, które wybiera najlepsze kadry, bo na tym polega jego sztuka. Z tego m.in. powodu komiks i film nie są sobie tożsame, ale w "Sin City" i "300" w znakomity sposób udało się przenieść świat rysunków na duży ekran - mówi Tomasz Kołodziejczak z Klubu Świata Komiksu.
Audio
  • Opowieść o komiksach Franka Millera, matematyczkach z NASA i Złotych Malinach (ABC Popkultury - zestaw powiększony/ Trójka)
Komiks 300 został napisany i narysowany przez Franka Millera, a pokolorowany przez Lynn Varley. Opisuje bitwę pod Termopilami w 480 roku p.n.e. z perspektywy Leonidasa, króla Sparty. Inspiracją do jego powstania był film 300 Spartan z 1962 roku
Komiks "300" został napisany i narysowany przez Franka Millera, a pokolorowany przez Lynn Varley. Opisuje bitwę pod Termopilami w 480 roku p.n.e. z perspektywy Leonidasa, króla Sparty. Inspiracją do jego powstania był film "300 Spartan" z 1962 rokuFoto: materiały prasowe

Film "300" z 2007 roku w reżyserii Zacka Snydera jest ekranizacją komiksu Franka Millera, która opowiada o bitwie pod Termopilami. Zanim Frank Miller uczynił z tej opowieści film, miała ona już w sobie rys, znany produkcjom z wielkiego ekranu.

- Frank Miller to bardzo ciekawa postać, bo jest to twórca, który przeobraził komiks na kilku ważnych poziomach. Do superbohaterskiego komiksu wprowadził bardzo charakterystyczną kreskę i postać antybohatera, co stało się bardzo istotnym odświeżeniem istniejącego kanonu. Kolejnym krokiem były autorskie komiksy, które również wpłynęły na kształt współczesnej kultury tego gatunku - opowiada Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

Mówimy również o punktach stycznych świata fantastycznego i prawdziwych wydarzeń, opowiedzianych w komiksach oraz amerykańskiej mitologii przekutej na obrazy. Jakie kultowe komiksy można już przeczytać po polsku? O tym więcej w nagraniu audycji.

Matematyczki z NASA są bohaterkami filmu "Ukryte działania", który wszedł na ekrany polskich kin w piątek 24 lutego. - W tamtych czasach stanowiska kierownicze były niedostępne dla kobiet - opowiada Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik.

O trudnościach kobiet nauki nie tylko w NASA i paniach, którym udało się przebić szklany sufit mówimy w nagraniu audycji.

W przededniu wręczenia Oscarów z Jackiem Dziduszko mówimy też o Złotych Malinach, nagrodach wręczanych filmom tak złym, że aż… dobrym i wartym wyróżnienia.

W ramach podróży do świata małego ekranu słuchamy znakomitej ścieżki dźwiękowej, stworzonej do serialu "Wielkie kłamstewka" z gwiazdorską obsadą.

Jak w każdym odcinku, Jan Niebudek zaprosił nas do teatru na sztukę "Come together" o wspólnocie i myśleniu utopijnym, w którym widz odgrywa bardzo ważną rolę.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Tomasz Kołodziejczak (redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu), Jacek Dziduszko (krytyk filmowy, filmoznawca), Weronika Śliwa (Centrum Nauki Kopernik)
Autorzy materiałów: Jan Niebudek, Wioletta Myszkowska
Data emisji: 24.02.2017
Godzina emisji: 15.09

sm/mp

Czytaj także

Kiedy najlepiej zacząć czytać komiksy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 16:25
- Badania dowodzą, że ludzie, którzy w dzieciństwie spotkali się z komiksem mają później łatwość w percepcji nowych mediów cyfrowych - mówi dyrektor 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi Adam Radoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O dorastaniu i poszukiwaniu siebie na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:14
Dorastaniem, dojrzewanie i wychodzenie czy wchodzenie w świat. W tym odcinku "ABC Popkultury - zestaw powiększony" przyglądamy się tematom bliskim każdemu z nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remake na dużym i małym ekranie. Między zachwytem a zarazą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:21
Powtarzalność, nazywana w branży telewizyjnej i filmowej "remake", to temat, któremu przyglądamy się w tym wydaniu "ABC popkultury".
rozwiń zwiń