Czysta magia z kocim pazurem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:58
- Niewiele osób wierzyło w "Koty", a jednak stał się on jednym z najdłuyżej granych musicali w historii teatru muzycznego. Udział w tym spektaklu to dla mnie spełnienie marzeń - mówi Grizabella z musicalu "Koty", Joanna Ampil.
Audio
  • Mówimy o musicalu i wątku żydowskim w popkulturze (ABC popkultury/Trójka)
Aktorzy z musicalu Koty w Neil Simon Theatre. Nowy Jork, wrzesień 2016
Aktorzy z musicalu "Koty" w Neil Simon Theatre. Nowy Jork, wrzesień 2016Foto: JStone/Shutterstock.com

Król musicalu Andrew Lloyd Webber za "Koty" dostał szereg nagród, m.in. Grammy i Oscara. Dzieło to stało się jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii musicalu i pobiło rekordy długości pod względem nieprzerwanego wystawiania na West Endzie i Broadwayu.

O innych sukcesach musicali Andrew Lloyd Webbera mówimy w nagraniu audycji.

Baron Lloyd-Weber do dziś podkreśla, że ma w sobie małe dziecko. Sam jako dziesięciolatek na szkolnym koncercie wyszedł na środek i zapowiedział, że nie jest w stanie grać cudzych utworów, i zamiast tego zaprezentuje własne...

O tym niezwykłym artyście więcej opowiadamy w nagraniu audycji.

Joanna Ampil, odtwórczyni jedna z głównych ról w musicalu "Koty", Grizabelli i pochodząca z Filipin aktorka, która w maju zagra w tym legendarnym przedstawieniu w Warszawie.

- W Polsce zagramy wersję oryginalną, na czym ogromnie nam zależało. W chwili premiery 36 lat temu ten spektakl był prawdziwą rewolucją, zupełnie niepodobny do niczego innego. Tkwi w nim jakaś magia, którą czujemy co wieczór, grając w spektaklu - opowiada aktorka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Joanną Ampil.

W programie rozmawiamy też z Jakubem Majmurkiem o wątkach żydowskich w popkulturze. Jakie filmy w udany sposób podjęły temat zagłady? Więcej w nagraniu audycji.

Jak co tydzień, nie zabrakło zaproszenia do teatru. Naszym przewodnikiem jest prowadzący - Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Jan Niebudek w zastępstwie Katarzyny Borowieckiej
Goście: Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy, "Krytyka Polityczna"), Joanna Ampil (aktorka, wokalistka)
Autorzy materiałów:
Wioletta Myszkowska
Data emisji: 21.04.2017
Godzina emisji: 15.07

sm

Czytaj także

Kultowe komiksy w kinie i kobiety, które przebiły szklany sufit

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 02:16
- Komiks to medium, które wybiera najlepsze kadry, bo na tym polega jego sztuka. Z tego m.in. powodu komiks i film nie są sobie tożsame, ale w "Sin City" i "300" w znakomity sposób udało się przenieść świat rysunków na duży ekran - mówi Tomasz Kołodziejczak z Klubu Świata Komiksu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen tańca na wielkim ekranie. "Pina", "Mr. Gaga" i "Billy Elliot"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 19:02
Balet, rozrywka, stepowanie i odkrywanie siebie poprzez ruch - taniec w kinie pojawia się nie tylko w musicalach i produkcjach stricte muzycznych. O jego fenomenie i wyzwaniach w świecie filmu rozmawiamy w "ABC popkultury - zestawie powiększonym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przegląd seriali sezonu. Które produkcje nas porwą?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:00
Mamy szczęście żyć w bogatej epoce seriali, dlatego w tym tygodniu pochylamy się nad interesującymi propozycjami z tego gatunku. - Serial zawłaszcza nas na długo, więc mówimy o tych, które są warte naszego czasu - zaprasza prowadząca, Katarzyna Browiecka.
rozwiń zwiń