Orgia efektów specjalnych i muzyka jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 21:48
- Strażników galaktyki raczej oglądali starsi widzowie, ale orgia efektów specjalnych i znakomita muzyka przyciągną też do kin młodsze pokolenia - mówi krytyk filmowy, Łukasz Muszyński.
Audio
  • Strażnicy galaktyki i efekty specjalne w kinie (ABC Popkultury/ Trójka)
Grupa najbardziej niesubordynowanych outsiderów w galaktyce penetruje odległe zakątki kosmosu, próbując rozwikłać zagadkę pochodzenia jednego z jej członków - Petera Quilla aka Star Lorda
Grupa najbardziej niesubordynowanych outsiderów w galaktyce penetruje odległe zakątki kosmosu, próbując rozwikłać zagadkę pochodzenia jednego z jej członków - Petera Quilla aka Star LordaFoto: materiały prasowe
Peter Quill z drużyną wyrzutków kontynuuje podróż przez kosmos i jako obrońca galaktyki stawia czoła nowym niebezpieczeństwom. Poznaje także prawdę o swoim ojcu oraz jego dziedzictwie/ fot. materiały prasowe Peter Quill z drużyną wyrzutków kontynuuje podróż przez kosmos i jako obrońca galaktyki stawia czoła nowym niebezpieczeństwom. Poznaje także prawdę o swoim ojcu oraz jego dziedzictwie/ fot. materiały prasowe

Od piątku do kin wchodzą m.in. filmy: "Obcy: Przymierze", "Piękny drań" i "Strażnicy galaktyki vol. 2". Ostatni z obrazów w reżyserii Jamesa Gunna obfituje w imponujące efekty specjalne i znakomitą kompilację muzyki, która towarzyszy nam w czasie audycji.

- James Gunn nie wybiera piosenek, które wszyscy znamy i kochamy, tylko szuka głębiej i wynajduje na przykład kapitalne numery, takie jak "The Chain" Fleetwood Mac, który został w drugiej części wykorzystany dwa razy. Pojawiająca się w tekście fraza "jeśli nie kochasz mnie teraz, to nigdy nie będziesz mnie kochał" doskonale zlewa się z tym, co widzimy na ekranie, i działa fenomenalnie - podkreśla Łukasz Muszyński.

Jak pojawiające się w filmie piosenki pomagają nam przenieść się w czasie? Zapraszamy do słuchania.

James Gunn zaczynał od "Tromeo and Juliet". Zgodnie z polityką Marvela, do filmów wybierani są mniej znani reżyserzy, którzy mają szansę się rozwinąć i zaskoczyć publiczność.

- Wszyscy się zastanawiali, czy film, w którym są gadające drzewo i szop z rakietnicą, może odnieść sukces, ale jak się okazuje - jak najbardziej. To znakomite, że decyzji w Marvelu nie podejmują finansiści, a fani i osoby z pasją, więc właśnie dlatego przebija z ich produkcji miłość do komiksu - opowiada krytyk.

Dlaczego tak dziwna gromada bohaterów zyskała tak wielką sympatię widzów? Zapraszamy do słuchania.

Hollywoodzki specjalista od efektów specjalnych, który pracował między innymi przy "Grze o tron", "Piratach", "Harrym Potterze" i "Star Treku", Olaf Wendt zdradza, czy rzeczywiście w filmie można pokazać wszystko.

- O ile możemy stworzyć cokolwiek nam się tylko wymarzy, to jednak nie wszystko, bo zawsze są granice. Możemy konstruować nowe światy, kreować bohaterów z niczego i wymyślać różne rzeczy, jakie chcemy, i to pozwala nam opowiedzieć historie, które dotąd nie mogły być opowiedziane - opowiada Olaf Wendt.

Zdaniem Olafa Wendta "Gra o tron" to jeden z najlepszych seriali w historii. O kulisach jego powstania mówimy w nagraniu audycji.

O świecie "Opowieści podręcznej", której serialowa wersja zbiera znakomite recenzje i budzi dreszcze, opowiada nam autorka polskiego przekładu powieści Margaret Atwood - Zofia Uhrynowska-Hanasz.

Tuż przed Dniem Teatru Publicznego o najważniejszych wydarzeniach na rodzimych scenach mówi Jan Niebudek. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Łukasz Muszyński (Filmweb.pl), Olaf Wendt (specjalista od efektów specjalnych), Zofia Uhrynowska-Hanasz (autorka polskiego przekładu powieści Margaret Atwood "Opowieść podręczna")
Materiały dodatkowe:
Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 12.05.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/fbi


Czytaj także

O dorastaniu i poszukiwaniu siebie na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:14
Dorastaniem, dojrzewanie i wychodzenie czy wchodzenie w świat. W tym odcinku "ABC Popkultury - zestaw powiększony" przyglądamy się tematom bliskim każdemu z nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Remake na dużym i małym ekranie. Między zachwytem a zarazą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:21
Powtarzalność, nazywana w branży telewizyjnej i filmowej "remake", to temat, któremu przyglądamy się w tym wydaniu "ABC popkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmierzch superbohaterów i świt superbohaterek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 20:31
Zmęczony życiem mężczyzna po przejściach jest bohaterem filmu "Logan". W tym odcinku opowiadamy o superbohaterach i superbohaterkach w granicznych momentach życia.
rozwiń zwiń