Nowy sezon "Twin Peaks". Gęsty i niepokojący

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 17:40
- Serial wraca w bardzo dobrej formie. Jest inny, bo przecież minęło aż 26 lat od jego premiery. Ale jest nawiązaniem do tego, co było i przywołuje trochę wspomnień - opowiadała w Trójce Kaja Szafrańska, serialowa ekspertka.
Audio
  • "Twin Peaks", Afrykamera i "Gwiezdne Wojny" (ABC popkultury - zestaw powiększony/ Trójka)
W serialu Twin Peaks w roli agenta Coopera powraca Kyle MacLachlan
W serialu "Twin Peaks" w roli agenta Coopera powraca Kyle MacLachlanFoto: Kathy Hutchins /Shutterstock

Cannes nagrodziło Davida Lyncha owacją na stojąco po projekcji dwóch pierwszych odcinków nowej odsłony "Twin Peaks". O kolejnej, zapowiedzianej przez Laurę Palmer, wizycie w zamglonym miasteczku pełnym tajemnic rozmawialiśmy w Kają Szafrańską, serialową specjalistką, współtwórczynią kanału "Jakbyniepaczeć".

 

Jak podkreślała rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej, w nowym "Twin Peaks" jest bardzo dużo Davida Lyncha jako reżysera, a do tego jest całkowicie nowa historia i wyjście poza świat stworzony w poprzednich dwóch sezonach. Klimat serialu jest nadal bardzo gęsty i niepokojący.

A co się zmieniło? - Film jest realizacyjnie nieco inny. I bardzo dobrze. Musimy pamiętać, że telewizja przez te lata bardzo się zmieniła i mamy znacznie prostszy dostęp do danych odcinków. Jeśli teraz dokładnie będziemy oglądać poprzednie dwa sezony "Twin Peaks" to zorientujemy się, jak dużo było tam wpadek i technicznych niedociągnięć. Tymczasem nowy sezon jest bardzo dopracowany - opowiadała Kaja Szafrańska, zdradzając przy okazji wiele ciekawostek związanych z produkcją zarówno poprzednich części serialu, jak i tej najnowszej.

W trójkowym studiu odwiedziła nas też Paulina Zając, dyrektorka festiwalu Afrykamera, która opowiedziała o wydarzeniu i o kinie afrykańskim.

Była również okazja do świętowania filmowych urodzin. Katarzyna Borowiecka opowiedziała o specjalnym serwisie Polskiego Radia poświęconym 40-leciu "Gwiezdnych Wojen".


40 lat temu na ekrany kin wszedł film "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" 40 lat temu na ekrany kin wszedł film "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja"

 

Jak co tydzień nie zabrakło nowości ze świata teatru, o czym opowiadał Jan Niebudek. Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Szafrańska (serialowa specjalistka, współtwórczyni kanału wideo "Jakbyniepaczeć"), Paulina Zając (dyrektorka festiwalu Afrykamera)
Materiały dodatkowe:
Jan Niebudek
Data emisji: 26.05.2017
Godzina emisji: 15.09

ei/kul


Czytaj także

Carrie Fisher. Sława podszyta dramatami

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 15:50
- Sława to przyczajony cień, ona w końcu znika. Nigdy nie chciałam być częścią show-biznesu, bo widziałam, co się działo z moją matką, kiedy skończyła 40 lat i skończyły się dla niej propozycje. To było rozdzierające - mówiła przed laty Carrie Fisher. Aktorka zmarła 27 grudnia 2016 roku.
rozwiń zwiń