Zerwał się wiatr - wielkie powroty, wielkie nowości

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:00
Od klasyków japońskiej animacji, przez nowości w Teatrze Powszechnym, aż po przedwojenną polską estradę - Katarzyna Borowiecka i jej goście ponownie odkrywają przed słuchaczami najświeższe i najciekawsze wydarzenia kulturalne.
Audio
  • Audycja o powrocie Hayato Miyazakiego, nowościach w Teatrze Dramatycznym i gwiazdach złotej ery kina (ABC popkultury/Trójka)
Kadr z filmu Spirited Away: w krainie bogów
Kadr z filmu "Spirited Away: w krainie bogów"Foto: mat. promocyjne

Hayao Miyazaki to żywa legenda japońskiego kina. W 2013 roku po premierze filmu "Zrywa się wiatr" ogłosił przejście na emeryturę. Teraz wraca i zapowiada nową produkcję swojego studia Ghibli. Studia, które zasłynęło w świecie niezwykle charakterystycznym stylem rysunku i unikalnym sposobem opowiadania historii. Najlepszym przykładem jest tu "Księżniczka Mononoke", ich pierwszy film, który zdobył tak wielkie uznanie na zachodzie. Sam Miyazaki często bywa porównywany z Waltem Disneyem.

- Budzi to sprzeciw. Jego filmy mają inny sposób myślenia o fabule, o narracji, o bohaterach. Dla niego też bardzo ważny jest wymiar społeczny, więc nie jest to ten sam wymiar animacji - uważa Jagoda Murczyńska, filmoznawca i współorganizator festiwalu Pięć Smaków.Jak ważny dla ogółu japońskiej kultury jest Hayato Miyazaki? Więcej o tym w nagraniu audycji.

Opowiemy też razem z Michałem Pieńkowskim z Filmoteki Narodowej o kilku polskich przedwojennych gwiazdach i ich powojennych losach.


Opowiemy też o jednej z amerykańskich gwiazd złotej ery kina, która niedawno świętowała 101 urodziny.
 


I zaprosimy oczywiście do Teatru Dramatycznego na "Kinky Boots"!

A w kinach od dziś między innymi:€“

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Jagoda Murczyńska (filmoznawca), Ewelina Pietrowiak (reżyser), Michał Pieńkowski (Filmoteka Narodowa)
Data emisji: 7.07.2017
Godzina emisji: 15.08

ml/fbi

Czytaj także

Absolutnie fantastyczne powroty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 16:45
W piątek rozmawialiśmy o dowcipie - tym z angielskiego, amerykańskiego, ale również polskiego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperium Walta Disneya i wyemancypowane księżniczki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 01:16
Jak się miewa i czym jest teraz imperium stworzone przez Walta Disneya? I jak mają się do tego coraz bardziej wyemancypowane księżniczki? O tym mówimy w wydaniu powiększonym "ABC Popkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czysta magia z kocim pazurem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:58
- Niewiele osób wierzyło w "Koty", a jednak stał się on jednym z najdłuyżej granych musicali w historii teatru muzycznego. Udział w tym spektaklu to dla mnie spełnienie marzeń - mówi Grizabella z musicalu "Koty", Joanna Ampil.
rozwiń zwiń