Fatum ekranizacji powieści Stephena Kinga?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 01:20
Za jego sprawą widok pozornie niewinnych postaci, choćby klauna, przyprawia nas o dreszcz grozy. Dodatkowe napięcie potęgują kolejne adaptacje filmowe jego dzieł. O tym, co stanowi o fenomenie horrorów Stephena Kinga, mówimy w audycji "ABC popkultury".
Audio
  • Na czym polega czar prozy Stephena Kinga? (ABC popkultury/ Trójka)
Stephen King
Stephen KingFoto: George Koroneos/Shutterstock.com

W kinach można oglądać "Mroczną wieżę", a za kilka miesięcy do grona filmowych interpretacji prozy Stephena Kinga dołączy kolejna wersja tomu "To". Gość Trójki zaznacza, że autor ten od początku swojej pracy pisarskiej pokazywał, jak można zbudować tę profesję.

- Przy wszystkich kursach pisarskich i warsztatach spod znaku "Napisz swoją książkę", King pokazuje, że rzeczywiście można tego dokonać, ale nie jest to łatwa droga. Dla mnie jako autora jest to wzór do naśladowania, mając świadomość, że będzie trudno, trzeba wiele zainwestować w samego siebie i wtedy dopiero może się udać - opowiada Jakub Ćwiek.

Dużą zmianę w kwestii roli kobiet w produkacjach filmowych, jak przyznaje gość Trójki, przyniosła m.in. kobieta-instytucja i przedstawicielka czarnej społeczności w USA, Shonda Rhimes, reżyserka seriali "Chirurdzy" i "Skandal".

- Jak spojrzymy na Hollywood i współczesną telewizję amerykańską, to kobiety są ciągle w mniejszości, a u Shondy Rhimes mają głos i to decydujący - opowiada Kaja Szafrańska z kanału jakby niepaczeć.

Jakie są historie kobiet, które zabłysły w przemyśle telewizyjnym i filmowym? O tym więcej w nagraniu audycji.

W programie mówimy również o tym, co sprawia, że jednym z najbardziej emocjonujących seriali jest obecnie "Gra o tron". Zapraszamy do słuchania.

Wioletta Myszkowska wróciła kilka dni temu z Międzynarodowego Konwentu Literatury Science-Fiction i Fantasy w Helsinkach. O tym, co się tam wydarzyło mówimy więcej w nagraniu audycji.

Nie zabrakło wywiadu z autorem Pieśni lodu i ognia - Georgem R.R. Martinem.

Jak co tydzień, tradycyjnie nie zabrakło zaproszenia do teatru. Naszym przewodnikiem jest niezawodny w tym temacie Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Szafrańska (krytyczka seriali, kanał jakby niepaczeć), Jakub Ćwiek (pisarz)
Materiały dodatkowe:
Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 18.08.2017
Godzina emisji: 15.07

sm

 

Czytaj także

"Okja" podbija świat, a Netflix rewolucjonizuje kino

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:41
- "Okja" to opowieść o złych korporacjach i ich dwoistości działania oraz o wegetarianizmie - mówi Jakub Popielecki, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy francuskie kino wciąż bawi i cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 21:29
W dniu upamiętniającym wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 14 lipca przyglądamy się francuskiemu poczuciu humoru i tym, jak się miewa świat komedii nad Sekwaną.
rozwiń zwiń