Kino z dwóch stron. Jak je tworzyć i jak oglądać?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:16
"ABC popkultury - zestaw powiększony" nadaje z Gdyni! W audycji mówimy między innymi o tym, jak oglądać filmy, szczególnie te z efektami.
Audio
  • Kino z dwóch stron. Jak je tworzyć i jak oglądać? (ABC popkultury - zastaw powiększony)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Serhii Bobyk/Shutterstock.com

Dziennikarka Trójki Katarzyna Borowiecka rozmawia na naszej antenie z konsultantką scenariuszową Anną Bielak i filmoznawcą Adamem Krukiem, którzy opowiadają słuchaczom Trójki o projekcie, jakim jest Filmoteka Szkolna.

– Uczymy młodzież rozmawiać o filmach i mówić o nich nieco głębiej. Chodzi o to, żeby nie zostawać na poziomie odpowiedzi na pytanie, czy film jest fajny, czy niefajny (…). Uczymy ich obcowania z medium, jakim jest kino – wyjaśnia Anna Bielak.

– Zawsze mówimy młodzieży, że wszystkie interpretacje filmu są uprawnione. Trzeba tylko podeprzeć je argumentami – dodaje Adam Kruk.

Goście audycji wyjaśniają, na czym dokładnie polega ich praca z młodymi ludźmi, zdradzają, o jakich filmach rozmawiali z widzami podczas festiwalu w Gdyni, i wyjaśniają, co należy zrobić, by wziąć udział w zajęciach filmoteki.

W drugiej części audycji Katarzyna Borowiecka pyta o szczegóły pracy specjalisty od efektów specjalnych. Jej rozmówca, Michał Konwicki z firmy ORKA, opowiada o tworzeniu efektów do filmu "Amok" Kasi Adamik i "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa. W rozmowie tej pojawiają się m.in. takie wątki jak "produkcja" podwodnego świata, projektowanie portalu randkowego, zatapianie samochodu czy przedstawianie futurystycznej wizji Polski.

Na deser Wioletta Myszkowska opowiada co nieco o Tolkienie po Władcy Pierścieni.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Goście: Anna Bielak (konsultantka scenariuszowa), Adam Kruk (krytyk, filmoznawca), Michał Konwicki (specjalista od efektów specjalnych), Agnieszka Sylwanowicz (tłumaczka)
Data emisji: 24.09.2017
Godzina emisji: 12.07

iwo/mk

Czytaj także

"Okja" podbija świat, a Netflix rewolucjonizuje kino

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:41
- "Okja" to opowieść o złych korporacjach i ich dwoistości działania oraz o wegetarianizmie - mówi Jakub Popielecki, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak złe, że aż ciekawe. Czego nas uczy kino klasy B?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 23:16
Niektóre filmy są tak złe, że warto im poświęcić chwilę czasu. - Wydało mi się ciekawe, że nikt nigdy na poważnie nie zajmował się historią kina klasy B i nie szukał naukowego podejścia do tego zjawiska - opowiada filmoznawca, dr Jacek Rokosz.
rozwiń zwiń