Rowery zamiast różdżek

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 17:00
W tym "Zestawie powiększonym" wspomnienia piękniejsze niż sny, ale na początek – historie mrożące krew w żyłach.
Audio
  • Rowery zamiast różdżek (ABC popkultury/Trójka)
Fragment plakatu promującego serial Stranger Things
Fragment plakatu promującego serial "Stranger Things"Foto: materiały promocyjne

Davida Finchera fascynacja ciemną stroną ludzkiej natury, uzewnętrzniona choćby w filmach "Siedem", "Zodiak" czy "Dziewczyna z tatuażem", tym razem znalazła ujście serialowe. "Mindhunter" pokazuje początki pracy specjalnej jednostki badawczej FBI, która zajmowała się wykrywaniem seryjnych morderców.

O serialu rozmawialiśmy z dziennikarzem filmowym Radosławem Czyżem.

Wspomnieliśmy też o nadchodzącej premierze wesołego filmu o wesołych chłopaku z Asgardu, "Thor: Ragnarok". Zdaniem gościa "ABC popkultury" warto czekać na tę produkcję.

A czekając na drugi sezon serialu Stranger Things, którego premiera już 27 października, rozmawialiśmy z filmoznawcą Tomaszem Kolankiewiczem o kinie dla młodych widzów sprzed epoki Harry'ego Pottera.

– W kinie młodzieżowym, filmach adresowanych do młodzieży element grozy zawsze był obecny. Filmy grozy przełomu lat 70. i 80., czyli na przykład "Koszmar z ulicy Wiązów" lub "Piątek trzynastego", to były produkcje dla nastolatków – opowiadał nasz gość. – Być może to nawiązanie do trudów okresu nastoletniego, które wszyscy przeżywają wewnętrznie lub zewnętrznie w szkole, a na ekranie mamy tego zintensyfikowaną wersję – podsumowała Katarzyna Borowiecka.

Na deser zwiastun drugiego sezonu Stranger Things:

***
Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Radosław Czyż (dziennikarz filmowy, "Gazeta Wyborcza"), Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca)
Data emisji: 22.10.2017
Godzina emisji: 12.09

ab/mg

Czytaj także

Co "House of Cards" mówi o polityce USA?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 18:22
- Jeśli chcemy poznać prezydenta Stanów Zjednoczonych, to musimy też wiedzieć, kim jest jego żona - mówi o nowym sezonie "House of Cards" Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwszy śnieg", czyli mogło być lepiej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 15:21
Detektyw Harry Hole trafił wreszcie na kinowe ekrany. – Nie ma dramaturgii. Nie ma napięcia. Są jakieś porwane wątki. Wszystkiego jest za dużo, ale właściwie niczego nie ma – mówił o "Pierwszym śniegu" Jacek Szczerba i podkreśla, że choć książka Jo Nesbo bardzo mu się podobała, to jej ekranizacja już niekoniecznie.
rozwiń zwiń