Józef Wilkoń, czyli "najpopularniejszy polski artysta na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 16:30
Kilka dni temu ukazała się książka Agaty Napiórskiej "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia". Ten obszerny wywiad z polskim ilustratorem był tematem rozmowy Katarzyny Borowieckiej z autorką publikacji. 
Audio
  • Sekrety najpopularniejszego polskiego artysty na świecie (ABC popkultury/Trójka)
Warszawa, 24.04.2017. Polski ilustrator, malarz, historyk sztuki Józef Wilkoń, podczas spotkania w BUW w Warszawie
Warszawa, 24.04.2017. Polski ilustrator, malarz, historyk sztuki Józef Wilkoń, podczas spotkania w BUW w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Okładka książki Agaty Napiórskiej "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia" Okładka książki Agaty Napiórskiej "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia"

Jest malarzem, rzeźbiarzem i historykiem sztuki. Jednak najbardziej kojarzony jest jako ilustrator. Józef Wilkoń zdradza w książce Agaty Napiórskiej szczegóły dotyczące swojego życia. Autorka opowiadała w Trójce o pracy nad książką i współpracy z artystą. 

– Pamiętam moją pierwszą wizytę u niego. To naprawdę magiczne miejsce w Zalesiu Dolnym. Idzie się taką ścieżką pośród mchów i paproci. Jego rzeźby witają niemal od progu. Można zobaczyć gigantyczne, naturalnych rozmiarów słonie, mamuty, żubry, hipopotamy, dziki. Potem jest jego drewniany dom. Pan Józef opowiada o nim w książce – tłumaczy Agata Napiórska. 

– To wspaniały człowiek i poza tym, że jest mistrzem ilustracji, rzeźby, scenografii, jest najbardziej znanym polskim artystą na świecie. Po pierwszej rozmowie, która trwała ponad cztery godziny, od razu chciałam tam wrócić – wspomina autorka "Szczęśliwych przypadków Józefa Wilkonia".

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Michał Oleszczyk o nadchodzących Oscarach
  • Szymon Radzewicz o producentach gier komputerowych 

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Agata Napiórska (autorka książki "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia"), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy), Szymon Radzewicz (SpidersWeb.pl)
Data emisji: 25.02.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/gs

Czytaj także

Co z polskimi komediami romantycznymi?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 14:00
Ich popularność nie słabnie od wielu lat. "Dzienniki Bridget Jones", "Notting Hill" czy "Ja cię kocham, a ty śpisz" to filmy, które wpisały się w historię kina. Komedie romantyczne, bo o nich mowa, są stale obecne na afiszach. Jak na tle zagranicznych prezentują się polskie produkcje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarna Pantera", czyli superheros z serca Afryki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 13:00
Filmowe uniwersum Marvela obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Jedną z kilku zaplanowanych na najbliższe miesiące produkcji jest "Czarna Pantera" – historia T'Challi, księcia fikcyjnego państwa Wakanda, który staje w obronie swojego ludu w jako tytułowy bohater.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe pomysły w filmach Guillermo del Toro

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:50
W polskich kinach pojawił się właśnie "Kształt wody". Film Guillermo del Toro otrzymał aż 13 nominacji do tegorocznych Oscarów. Dlaczego warto oglądać filmy meksykańskiego reżysera?
rozwiń zwiń