X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego Hollywood tak lubi remaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:00
Od piątku można oglądać w kinach remake klasycznego filmu ery VHS "Życzenie śmierci" z Charlesem Bronsonem w roli głównej. Skąd się wziął fenomen filmów nakręconych na nowo?
Audio
  • Dlaczego Hollywood tak lubi remaki? (ABC popkultury/Trójka)
Bruce Willis w remakeu filmu Życzenie śmierci
Bruce Willis w remake'u filmu "Życzenie śmierci"Foto: mat. promocyjne

"Życzenie śmierci" to film akcji z 1974 roku, który wielką popularność w Polsce zdobył w erze magnetowidów i wypożyczalni wideo. Czy po kilku dziesięcioleciach warto wracać do takiego obrazu?

– To dosyć ciekawe, ten film powstał w czasach pewnych niepokojów. Uważam, że kino klasy B warto rozpatrywać również w kontekście czasów, w których powstawało. W USA działo się wtedy bardzo dużo. Była to epoka pewnego gniewu ludzi wkurzonych na polityków. Pojawiały się wtedy w kinie amerykańskim postaci nawiązujące do początków państwowości amerykańskiej, swoistych szeryfów działających na własną rękę. Wtedy te filmy były odbierane przez widzów bardzo dosłownie. Ludzie utożsamiali się z ich bohaterami – podkreśla Jacek Rokosz ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

– Czy dzisiaj jest podobnie? Ciężko powiedzieć. Moim zdaniem, w przypadku tego remake'u, mamy do czynienia z tą drugą stroną. Nie z powtórzeniem tamtego schematu, ale sukcesu komercyjnego – zauważa gość Trójki.

Czy Bruce Willis poradził sobie z rolą Paula Kerseya? Jak wypada nowa wersja "Życzenia śmierci" na tle innych remake'ów? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

W audycji również:

  • Michał Pieńkowski – filmograf z Filmoteki Narodowej – o Poli Negri i 15. Święcie Niemego Kina;
  • Tomasz Kolankiewicz o przeglądzie westernów w kinie Iluzjon;

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Goście: Jacek Rokosz (reżyser, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi), Michał Pieńkowski (filmograf), Tomasz Kolankiewicz (selekcjoner filmowy)
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 12.10

ml/mk

Czytaj także

Tak złe, że aż ciekawe. Czego nas uczy kino klasy B?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 23:16
Niektóre filmy są tak złe, że warto im poświęcić chwilę czasu. - Wydało mi się ciekawe, że nikt nigdy na poważnie nie zajmował się historią kina klasy B i nie szukał naukowego podejścia do tego zjawiska - opowiada filmoznawca, dr Jacek Rokosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe pomysły w filmach Guillermo del Toro

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:50
W polskich kinach pojawił się właśnie "Kształt wody". Film Guillermo del Toro otrzymał aż 13 nominacji do tegorocznych Oscarów. Dlaczego warto oglądać filmy meksykańskiego reżysera?
rozwiń zwiń