Dlaczego Hollywood tak lubi remaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:00
Od piątku można oglądać w kinach remake klasycznego filmu ery VHS "Życzenie śmierci" z Charlesem Bronsonem w roli głównej. Skąd się wziął fenomen filmów nakręconych na nowo?
Audio
  • Dlaczego Hollywood tak lubi remaki? (ABC popkultury/Trójka)
Bruce Willis w remakeu filmu Życzenie śmierci
Bruce Willis w remake'u filmu "Życzenie śmierci"Foto: mat. promocyjne

"Życzenie śmierci" to film akcji z 1974 roku, który wielką popularność w Polsce zdobył w erze magnetowidów i wypożyczalni wideo. Czy po kilku dziesięcioleciach warto wracać do takiego obrazu?

– To dosyć ciekawe, ten film powstał w czasach pewnych niepokojów. Uważam, że kino klasy B warto rozpatrywać również w kontekście czasów, w których powstawało. W USA działo się wtedy bardzo dużo. Była to epoka pewnego gniewu ludzi wkurzonych na polityków. Pojawiały się wtedy w kinie amerykańskim postaci nawiązujące do początków państwowości amerykańskiej, swoistych szeryfów działających na własną rękę. Wtedy te filmy były odbierane przez widzów bardzo dosłownie. Ludzie utożsamiali się z ich bohaterami – podkreśla Jacek Rokosz ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

– Czy dzisiaj jest podobnie? Ciężko powiedzieć. Moim zdaniem, w przypadku tego remake'u, mamy do czynienia z tą drugą stroną. Nie z powtórzeniem tamtego schematu, ale sukcesu komercyjnego – zauważa gość Trójki.

Czy Bruce Willis poradził sobie z rolą Paula Kerseya? Jak wypada nowa wersja "Życzenia śmierci" na tle innych remake'ów? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

W audycji również:

  • Michał Pieńkowski – filmograf z Filmoteki Narodowej – o Poli Negri i 15. Święcie Niemego Kina;
  • Tomasz Kolankiewicz o przeglądzie westernów w kinie Iluzjon;

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Goście: Jacek Rokosz (reżyser, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi), Michał Pieńkowski (filmograf), Tomasz Kolankiewicz (selekcjoner filmowy)
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 12.10

ml/mk

Czytaj także

Tak złe, że aż ciekawe. Czego nas uczy kino klasy B?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 23:16
Niektóre filmy są tak złe, że warto im poświęcić chwilę czasu. - Wydało mi się ciekawe, że nikt nigdy na poważnie nie zajmował się historią kina klasy B i nie szukał naukowego podejścia do tego zjawiska - opowiada filmoznawca, dr Jacek Rokosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe pomysły w filmach Guillermo del Toro

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:50
W polskich kinach pojawił się właśnie "Kształt wody". Film Guillermo del Toro otrzymał aż 13 nominacji do tegorocznych Oscarów. Dlaczego warto oglądać filmy meksykańskiego reżysera?
rozwiń zwiń