Stan Sakai: staram się dbać o detale

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 13:47
W tym wydaniu audycji mówimy o Japonii z okresu Edo. Pojawia się ona na kartach kultowych już komiksów "Usagi Yojimbo", których twórcą jest Stan Sakai.
Audio
  • Między krajem zwierząt-samurajów, a światem horrorów Stephena Kinga (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
Usagi Yojimbo. Tom 2
Usagi Yojimbo. Tom 2Foto: mat. promocyjne

Akcja rozgrywa się w Japonii na początku XVII wieku w epoce Edo. Bohaterami są antropomorficzne zwierzęta. Główna postać to Miyamoto Usagi, królik-ronin przemierzający kraj w ramach shogyusha – pielgrzymki wojownika, najmujący się jako ochroniarz. Postać Miyamoto Usagiego zainspirowana była osobą mistrza miecza Miyamoto Musashiego, natomiast styl i atmosfera komiksu nawiązują do filmów Akiry Kurosawy i serii komiksowych "Samotny wilk i szczenię" i "Groo the Wanderer".

Usagi Yojimbo. Tom 2 Usagi Yojimbo. Tom 2

Stan Sakai pojawił się w Polsce pod koniec kwietnia i wówczas rozmawiała z nim Wioletta Myszkowska. – Dorastałem na pograniczu Wschodu i Zachodu. Urodziłem się w Kioto. Mój ojciec stacjonował tam z armią USA w czasie okupacji Japonii po II wojnie światowej. Tam poznał moją mamę. Ona od zawsze opowiadała nam legendy japońskie, ale jako dziecko nie doceniałem tego. Potem odkryłem kino. Co weekend oglądałem japońskie filmy w kinie niedaleko domu. Walki na miecze, kreacje Toshiro Mifune, filmy z początku lat 60. – kochałem je. Tak powstał mój bohater. "Usagi Yojimbo" to komiks o samuraju, o japońskiej kulturze, ale opowiedziany z zachodniej perspektywy – mówi Stan Sakai.

Dlaczego bohaterami komiksów Stana Sakai są antropomorficzne zwierzęta? Czy taka konwencja ma głębsze, drugie dno? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której rozmawiamy także o filmowych adaptacjach dzieł Stephena Kinga.

Od niedawna możemy oglądać w kinach kolejną wersję "Smętarza dla zwierzaków" (pierwsza, w reżyserii Mary Lambert, powstała w 1989 roku). Czy okaże się ona sukcesem na miarę nowej wersji filmu "To" z 2017 roku na podstawie prozy Stephena Kinga? Czy zapowiedziany na wrzesień tego roku "To: Rozdział 2" ma szansę powtórzyć wynik poprzednika?

O tym i o wielu innych ekranizacjach horrorów Stephena Kinga mówi w rozmowie z Katarzyną Borowiecką dr Jacek Rokosz z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Stan Sakai (twórca komiksów, laureat Nagrody Eisnera), Jacek Rokosz (Łódzka Szkoła Filmowa)
Data emisji: 12.05.2019 
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/ml/gs

Czytaj także

Szwedzkie "Ruchome piaski"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 15:38
Katarzyna Borowiecka spotkała się z twórcami pierwszej szwedzkiej oryginalnej produkcji Netflixa. Chodzi o serial "Ruchome piaski". O czym opowiada serial, który powstał na podstawie bestsellerowej powieści kryminalno-psychologicznej Malin Persson Giolito?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W obcym mieście

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 16:00
"Town of Strangers" zespołu Bokka, "Szarówka" Darii Zawiałow, "Jan Sobótkowy" Kapeli ze Wsi Warszawa – piękne, poetyckie teledyski do tych (i innych) utworów zrealizowali Dorota Piskor i Tomasz Ślesicki z kolektywu Psychokino. Spotykamy się z nimi w "ABC popkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie rozstrzygnięcia na wielkim i małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 16:00
– Wydawałoby się, że jestem dojrzałym człowiekiem, tymczasem "Avengers: Koniec gry" wprawiło mnie w taki stan emocjonalny, że sam nie wiedziałem ile mam lat – mówi o najnoweszej produkcji Marvela krytyk filmowy Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń