Ence pence…

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 13:00
Dalekie od sielanki wakacje na Mazurach kończą się zniknięciem nastoletniej córki głównego bohatera. Po roku wraca nad jezioro, żeby kontynuować poszukiwania. "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza to trzymająca w napięciu powieść kryminalna idealnie skrojona pod ekranizację.
Audio
  • Paweł Domagała, Łukasz Palkowski, Davina Reeves-Ciara i Agnieszka Żulewska o serialu "Żmijowisko" (ABC popkultury/Trójka)
Agnieszka Żulewska i Paweł Domagała w serialu Żmijowisko
Agnieszka Żulewska i Paweł Domagała w serialu "Żmijowisko"Foto: mat. prasowe Canal+

W rolach głównych w serialu "Żmijowisko" możemy zobaczyć Davinę Reeves-Ciarę, Agnieszkę Żulewską i Pawła Domagałę. O wyzwaniach związanych ze scenariuszem, pracy na planie w mazurskiej głuszy oraz odgrywanych postaciach rozmawialiśmy z nimi oraz z reżyserem, Łukaszem Palkowskim.

"Żmijowisko" to fikcyjny mazurski pensjonat wykreowany na kartach bestselleru Wojciecha Chmielarza pod tym samym tytułem. Pisarz jest także współautorem scenariusza. – Nie znalem tej książki, ale słyszałem o autorze. Dostałem ją, coś mi opowiadano na temat treści, ale na tyle mgliście, że nie potrafiłem złożyć tego w całość. Kładąc się spać, stwierdziłem, że jak książka będzie nudna, to szybko mnie uśpi i wtedy będziemy mieć odpowiedź. Skończyłem ostatnią stronę, kiedy było już jasno – wspominał reżyser, Łukasz Palkowski.

Davina Reeves Ciara i Katarzyna Borowiecka Davina Reeves Ciara i Katarzyna Borowiecka

Plakat promujący serial "Żmijowisko" Plakat promujący serial "Żmijowisko"

Paweł Domagała opowiedział nie tylko o swoim udziale w serialu, ale też o znakomicie rozwijającej się karierze muzycznej. Aktor i muzyk odbywa właśnie trasę koncertową pt. "1984 Tour" promującą album "1984" wydany w listopadzie 2018 roku. – Jesteśmy w trakcie ostatniej części trasy. Następna, promująca płytę "Wracaj", będzie już w przyszłym roku. Muzyka dała mi wolność wyboru tego, co chcę grać. Rola w "Żmijowisku" była dla mnie wyzwaniem i najtrudniejszą rzeczą, jaką do tej pory robiłem, dlatego że nie była to rola do końca dramatyczna, raczej postać "bez fajerwerków". Arek jest everymanem, osobą niezapamiętywaną. Takie role to dla mnie majstersztyk aktorstwa – mówił artysta.

Agnieszkę Żulewską zapytaliśmy o znaczenie, jakie dla aktorów młodego pokolenia ma serial. – Co zrobić, jeżeli dostaje się propozycje ciekawych ról od wspaniałych reżyserów w projektach, które są serialami? – pyta retorycznie. – Wybór filmów fabularnych nie jest tak duży. Seriale są teraz tak ważne dla ludzi i dla stacji telewizyjnych, dlatego daje się na nie dużo pieniędzy i to wiąże ze sobą bardzo ciekawe grupy osób. To były najlepsze wybory, które mogłam podjąć i które były związane z dobrą jakością – ocenia serialowa żona Arka, Kamila.

Davina Reeves-Ciara w "Żmijowisku" wcieliła się w postać Adaomy, modelki, prezenterki telewizyjnej i celebrytki, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci zarówno w książce, jak i w adaptacji. – Nie chciałabym grać swojej pierwszej tak dużej roli z nikim innym niż Łukasz Palkowski i Paweł Domagała. Paweł musiał trzymać mnie za spodnie, bo chodziłam zbyt szybko. Łukasz dał mi dużo przestrzeni do próbowania różnych rzeczy – opowiadała aktorka.

To było pierwsze nasze spotkanie w listopadzie, tuż po Zaduszkach, wspominaliśmy więc także twórców, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 3.11.2019 
Godzina emisji: 12.08

kr/mat. promocyjne/gs

Czytaj także

25 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek "Przyjaciół"!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 13:00
– To opowieść o młodych ludziach, którzy szukają siebie, zastanawiają się, co zrobić ze swoim życiem, przechodzą pierwsze miłości i rozczarowania. To historia, którą wszyscy znamy ze swojego życia – mówił Łukasz Muszyński o sitcomie "Przyjaciele", który pojawił się w amerykańskiej telewizji ćwierć wieku temu, zmieniając jej historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szeleścimy kartkami

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 13:00
Julita Wójcicka – młoda dziennikarka z ambicjami, która chwilowo sprawdza się w portalu plotkarskim. Janek Tran – Polak wietnamskiego pochodzenia, specjalista od nowych technologii i bezpieczeństwa w sieci. I sieć – ukryta i ukrywająca wiele ciemnych miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawy rodzinne i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 12:00
Drzewo genealogiczne rodziny Addamsów, architektka Eileen Gray jako bohaterka znakomitego komiksu i półka z klasyką komiksową – a na niej inspirujące wciąż dla twórców dzieło Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa – "Watchmen".
rozwiń zwiń