Animacje i Oscary. Co docenia, a co pomija Amerykańska Akademia Filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:00
– Z Oscarami za animacje jest podobnie jak z Oscarami za najlepszy fabularny film roku – mamy pewne oczekiwania, ale należy pamiętać o tym, że są to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Często zdarza się, że nagradzane są filmy bardzo dobrze znane w Stanach Zjednoczonych – mówił na kilka godzin przed transmisją rozdania najważniejszych nagród filmowych reżyser animacji Jacek Rokosz.
Audio
  • Jakie animacje mają największe szanse na Oscara? (ABC popkultury/Trójka)
Kadr z filmu animowanego Toy Story 4
Kadr z filmu animowanego "Toy Story 4"Foto: mat. promocyjne

Dziś wiemy już, że gość Katarzyny Borowieckiej nie mylił się – Oscarem za najlepszy animowany film długometrażowy został nagrodzony "Toy Story 4" Josha Cooleya, a statuetkę za animację krótkometrażową otrzymał film "Hair Love" Matthew A. Cherry'ego. Obie animacje wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych.

– Żeby w ogóle dostać nominację, trzeba spełnić określone warunki i również tak jest z animacją. Filmy muszą podlegać pewnym warunkom. Muszą być dystrybuowane i wciąż pokazywane w kinach. Z tymi nagrodami zawsze będzie wiązała się pewna tradycja, pewna historia i pieniądze. Nie zapominajmy o tym, że nominacje i nagrody oznaczają dla studiów filmowych ogromne przychody, a Amerykańska Akademia Filmowa zawsze starała się nagradzać filmy produkowane przez studia mające swoją siedzibę gdzieś w okolicy Kalifornii – przyznał gorzko Jacek Rokosz.

W audycji ponadto:

  • Za nami 47. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême. O tym rozmawialiśmy ze znawcą komiksów Szymonem Holcmanem;
  • Materiał Jana Niebudka o raperce i aktorce Awkwafinie.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autor materiału dodatkowego: Jan Niebudek
Goście: Szymon Holcman (znawca komiksów, szef wydawnictwa Kultura Gniewu), Jacek Rokosz (reżyser animacji, Łódzka Szkoła Filmowa)
Data emisji: 9.02.2019 
Godzina emisji: 12.06

kr/mat. promocyjne/mk

Czytaj także

"BoJack Horseman" – rewolucja w animacji dla dorosłych?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:00
Animowany serial opowiadający o losach BoJacka Horsemana można analizować pod wieloma kątami i wiele o niej powiedzieć, ale na pewno nie to, że jest to dzieło infantylne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nowego słychać w uniwersum "Gwiezdnych wojen"?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 13:00
Galaktyka, w której rozgrywa się akcja "Gwiezdnych wojen" nieustannie się rozrasta. Od 12 listopada amerykańscy fani mogą oglądać serial "The Mandalorian", a już 19 grudnia na ekrany kin wejdzie IX epizod sagi "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serial, który uczy i bawi. Drugi sezon "Sex Education" już 17 stycznia!

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 13:00
– Pisząc scenariusz, wspominałam własną edukację seksualną, która była na strasznym poziomie. Podobne odczucia ma wielu moich rówieśników, dlatego "Sex Education" to propozycja nie tylko dla jednego pokolenia – mówiła showrunnerka i scenarzystka serialu Laurie Nunn. Drugi sezon brytyjskiej produkcji pojawi się na małych ekranach 17 stycznia.
rozwiń zwiń