Bajki dla dorosłych i dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 13:00
Komiks "Bajka na końcu świata" Marcina Podolca zrobił sporo zamieszania na polskim rynku wydawniczym w roku 2017, gdy ukazał się jego pierwszy tom. Obecnie, w 2020 roku, Marcin Podolec prezentuje już 5 części tej niezwykłej historii.
Audio
  • Postapokalipsa dla dzieci wg. Marcina Podolca (ABC Popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
Bajka na końcu świata Marcina Podolca
"Bajka na końcu świata" Marcina PodolcaFoto: Mat. prasowe

"Bajka na końcu świata" tom 5 Marcina Podolca "Bajka na końcu świata" tom 5 Marcina Podolca

– Komiksy tworzę już bardzo długo. Właściwie, towarzyszyły mi na każdym etapie życia. W tym roku mija 10 lat od mojego debiutu – wydawnictwa "Kapitan Sheer". Natomiast, pomysł na "Bajkę na końcu świata" wziął się z kilku rzeczy. Zaadoptowaliśmy psa ze schroniska, który nazywa się Bajka. Z kolei moja żona ma na imię Wiktoria i to właściwie ona, w odmłodzonej wersji, pojawia się na kartach komiksu. Sam pomysł wziął się ze spacerów ulicami Łodzi, zniszczonym mieście, gdzie stoi piękny front kamienicy, ale reszta budynku dawno się zawaliła. Kolejną inspiracją była książka "Droga" Cormaca McCarthy'ego, która poruszyła mnie swoją prostotą i spektrum emocji. To opowieść o podróży ojca i syna po zniszczonym świecie. Zacząłem się zastanawiać, jak by to było, gdyby nie było tam postaci ojca. Pomyślałem, że takie dziecko też musi mieć jakieś towarzystwo. Jest jeszcze trzecie źródło inspiracji: piosenka "Flatline" z soundtracku do gry Hotline Miami. Dzięki niej rozpisałem sobie cały ten świat "Bajki na końcu świata" w jeden wieczór – mówi Marcin Podolec.

Wiktoria i Bajka wędrują przez świat, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Jak okiem sięgnąć – nieprzytulne widoki. Świat po tajemniczym kataklizmie to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa, ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nie kciuki!

"Bajka na końcu świata. Odległe krainy" to już piąty tom postapokaliptycznej serii dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i animacji. Prawa do serii zostały sprzedane do Francji, gdzie w tym roku mają się ukazać pierwsze tomy. Na jej podstawie powstaje animowany serial.

W audycji ponadto:

  • O serialu "Mały Zgon" opowiada aktorka Julia Wyszyńska;

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Marcin Podolec (autor komiksów, reżyser animacji), Julia Wyszyńska (aktorka)
Data emisji: 8.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/ml/gs

Czytaj także

Koreański sen. "Cool po koreańsku. Narodziny fenomenu" Euny Hong

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 13:00
– Od 2012 roku, kiedy to pojawił się "Gangnam Style", koreańskie mody powoli wchodzą w kolejne rejony naszego życia i nie da się ich zupełnie ignorować, nawet jeżeli nie jest się już nastolatką – mówiła w Trójce Katarzyna Czajka-Kominarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnik po serialowych premierach stycznia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 13:00
– Rok 2020 zaczęliśmy z grubej rury! – odpowiedziała współautorka kanału "Jakbyniepaczeć", Kaja Szafrańska na pytanie o najlepsze propozycje serialowe, które pojawiły się w styczniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animacje i Oscary. Co docenia, a co pomija Amerykańska Akademia Filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:00
– Z Oscarami za animacje jest podobnie jak z Oscarami za najlepszy fabularny film roku – mamy pewne oczekiwania, ale należy pamiętać o tym, że są to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Często zdarza się, że nagradzane są filmy bardzo dobrze znane w Stanach Zjednoczonych – mówił na kilka godzin przed transmisją rozdania najważniejszych nagród filmowych reżyser animacji Jacek Rokosz.
rozwiń zwiń