"Kraina Lovecrafta", czyli koszmary Samotnika z Providence na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:00
Wychodząc od premiery serialu "Kraina Lovecrafta", rozmawiamy trochę o Lovecrafcie, a więcej o ekranowych potworach wszelkiej maści i co one mówią o czasach, w których powstawały.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/svekloid

"Kraina Lovecrafta" to serial osadzony w USA lat 50. Młody afroamerykanin Atticus Black, grany przez Jonathana Majorsa, wyrusza w długą i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu swojego zaginionego ojca. 

Youtube/HBO Polska

– Świat stworzony przez H.P. Lovecrafta jest ogromny. Przez długi czas był niedoceniany. Długo wydawało się, że nie wyróżniał się niczym na tle mu współczesnych pisarzy, ale obecnie wymienia się go jednym tchem z Edgarem Allanem Poe i Stephenem Kingiem. Bez wątpienia, stworzył on własną mitologię, opierając się na obserwacjach mitologii, sztuki. Uznał on sam siebie za odkrywcę przedwiecznych bóstw, które nie są piękne, jak w mitach greckich, ale przerażające. Wcześniej nikt nie sięgał jednocześnie po dwa elementy: horror gotycki i coś, co można wręcz nazwać prapoczątkiem estetyki gore – mówi dr hab. Jacek Rokosz z Łódzkiej Filmówki.


Posłuchaj
51:04 2020_08_16 13_07_07_PR3_ABC_Popkultury_zestaw_powiekszony.mp3 Gdy ludzie stają się potworami, czyli w "Krainie Lovecrafta" (ABC popkultury/Trójka)

 

Rozmawiamy też o technicznych tajnikach koloryzacji i uwspółcześniania filmów archiwalnych. Opowiada o tym przedstawiciel ekipy koloryzującej archiwalia w filmie "Wojna światów" Przemysław Herbut.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: dr hab. Jacek Rokosz (doktor sztuki filmowej, absolwent łódzkiej filmówki, reżyser filmów animowanych, wykładowca akademicki), Przemysław Herburt (kierownik projektu i dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A.) 
Data emisji: 16.08.2020 
Godzina emisji: 13.06

ml/mk

Czytaj także

Słuchajcie dziewczyny! I chłopaki!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 14:25
"Seks w wielkim mieście", "Czarodziejka z Księżyca" i "Star Trek" (między innymi) posłużyły Katji Klengel do zilustrowania problemów, z jakimi boryka się każda dziewczyna.
rozwiń zwiń