Nadchodzi moda na bento

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 18:15
Kolorowo, różnorodnie i smakowicie - tak jest skomponowane typowe bento, czyli coraz bardziej popularny na świecie rodzaj drugiego śniadania czy lunchu, który zabiera się na wynos do pracy czy szkoły.
Audio
Przykładowe bento
Przykładowe bentoFoto: Glow Images/East News

Bento wywodzi się z tradycji japońskiej. To posiłek zapakowany w pudełko, który jedzą zarówno dzieci w przedszkolach i szkołach, jak i dorośli w pracy. Na bento najczęściej składa się ryż, kawałek mięsa czy ryby i warzywa. Ważne, by wszystkie produkty były estetycznie ułożone. Dla dzieci bardzo często formuje się z jedzenia kolorowe obrazki.

Jak przygotować dziecku atrakcyjne drugie śniadanie?

Taki sposób podania jedzenia może być świetnym sposobem na przemycenie wartościowych produktów w posiłku niejadka. Jak wspomina Alicja Than, współwłaścicielka japońskich restauracji i pasjonatka kuchni japońskiej, kiedyś przygotowała dla swoich córek bento składające się z... biedronek siedzących na trawie. - Biedronki zrobione były z pomidora, a trawę stanowiły brokuły. Dzieci nie odmówiły zjedzenia warzyw w takiej postaci - mówi.

Jak samodzielnie przygotować bento? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Na audycję Katarzyny Pruchnickiej "A nuż, widelec" zapraszamy w środy i czwartki o godz. 11.15.

(fbi/mp)

Czytaj także

Marta Gessler najbardziej lubi gotować w rozgardiaszu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 12:00
Znana restauratorka przyznała w Trójce, że uwielbia programy kulinarne Jamie'ego Oliviera. Dlaczego? Ponieważ Brytyjczyk "rozerwał guziki kuchennego fartucha" i sprawił, że gotowanie znormalniało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci, kuchnia i placki z pokrzywy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 09:00
- Gotowanie jest bardzo wychowawcze - uczy młodych cierpliwości, przyjmowania porażek. Jeśli natomiast jest sukces, dziecko bardzo się cieszy, że jedzenie smakuje całej rodzinie - mówi Agnieszka Kręglicka, autorka książki "Gotowi, by gotować".
rozwiń zwiń