Czas na rydze!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 13:44
- Rydz to grzyb ściśle związany z naszą częścią Europy. Jest niewiarygodny z powodu swojej barwy. Gdy się przetnie świeżego rydza, jest on nie tyle pomarańczowym, co ognisty - mówi Jacek Szklarek, prezes Slowfood Polska.
Audio
Czas na rydze
Foto: flickr/hr.icio (tomasz przechlewski)

Rydze będzie można zbierać mniej więcej do połowy listopada, może trochę dłużej - to zależy od pogody. Jak przyrządzać te grzyby? - Moje ulubione to rydze z patelni. Masło, sól, nic więcej. Im krócej smażymy, tym lepiej. Maksymalnie po 30-40 sekund z każdej strony. Nie można ich "przeciągnąć" - mówi gość Katarzyny Pruchnickiej, który zdradza również przepis na rydze w solance.

Czy powiedzenie "lepszy rydz niż nic" ma coś wspólnego z rydzem? Tyle, co olej rydzowy - czyli nic. Olej rydzowy, który wraca ostatnio do łask, jest pozyskiwany nie z grzyba rydza, a z rośliny, która nazywa się lnianką - najbliżej jej do rzepaku. A porzekadło znaczy tyle, że lepszy jest nawet olej rydzowy jako omasta niż zupełnie nic.

Na Państwa pomysły na rydze czekamy pod adresem widelec@polskieradio.pl. Wybrane przepisy pojawiają się na naszej stronie internetowej, tam powstaje Trójkowa książka kucharska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Katarzyna Pruchnicka.

"A nuż, widelec" na natenie Trójki w środy i czwartki o godz. 11.15.

(mk/mp)

Czytaj także

Dawno dawno temu była sobie brukselka…

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 12:59
Polacy podchodzą do brukselki raczej klasycznie i dość ostrożnie - najczęściej gotują ją i podają z bułką tarką. Tymczasem jest to warzywo, z którym warto przeprowadzać kuchenne eksperymenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz makrelę?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:20
Makrela to ryba, którą większość osób jada jedynie w wersji wędzonej. Może już czas na zmiany?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynia marynowana w oliwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 23:00
Sezon na dynie w pełni. Tym razem w naszych przepisach - jako alternatywa dla zupy dyniowej, dyni duszonej czy pieczonej - dynia niemal surowa, jedynie krótko marynowana w oliwie z dodatkami.
rozwiń zwiń