Czas na rydze!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas na rydze!
Foto: flickr/hr.icio (tomasz przechlewski)

- Rydz to grzyb ściśle związany z naszą częścią Europy. Jest niewiarygodny z powodu swojej barwy. Gdy się przetnie świeżego rydza, jest on nie tyle pomarańczowym, co ognisty - mówi Jacek Szklarek, prezes Slowfood Polska.

Posłuchaj

Czas na rydze! (A nuż, widelec/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rydze będzie można zbierać mniej więcej do połowy listopada, może trochę dłużej - to zależy od pogody. Jak przyrządzać te grzyby? - Moje ulubione to rydze z patelni. Masło, sól, nic więcej. Im krócej smażymy, tym lepiej. Maksymalnie po 30-40 sekund z każdej strony. Nie można ich "przeciągnąć" - mówi gość Katarzyny Pruchnickiej, który zdradza również przepis na rydze w solance.

Czy powiedzenie "lepszy rydz niż nic" ma coś wspólnego z rydzem? Tyle, co olej rydzowy - czyli nic. Olej rydzowy, który wraca ostatnio do łask, jest pozyskiwany nie z grzyba rydza, a z rośliny, która nazywa się lnianką - najbliżej jej do rzepaku. A porzekadło znaczy tyle, że lepszy jest nawet olej rydzowy jako omasta niż zupełnie nic.

Na Państwa pomysły na rydze czekamy pod adresem widelec@polskieradio.pl. Wybrane przepisy pojawiają się na naszej stronie internetowej, tam powstaje Trójkowa książka kucharska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Katarzyna Pruchnicka.

"A nuż, widelec" na natenie Trójki w środy i czwartki o godz. 11.15.

(mk/mp)

Polecane