Przepisy na święta od słuchaczy Trójki

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 17:09
Katarzyna Pruchnicka tym razem zaprosiła słuchaczy do podzielenia się przepisami świątecznymi. Co ciekawe, żaden z nich się nie powtórzył, co dowodzi temu, że w każdym domu tradycyjne dania przygotowuje się odrobinę inaczej.
Audio
  • Jakie przepisy polecają słuchacze Trójki? (A nuż widelec/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Przykuta/ Wikipedia Commons/ lic. CC BY-SA 3.0

Jakość barszczy wigilijnego po kalisku, według przepisu babci pani Krystyny Liszewskiej, zależy od jakości buraków - im lepsze warzywo, tym zupa będzie bardziej aromatyczna, głęboko purpurowa i dość słodka. O wyjątkowości tej receptury stanowi fakt, że składa się ona z trzech przygotowanych osobno smaków, które potem łączy się ze sobą. Pełen przepis podajemy w nagraniu audycji.

Karp w śmietanie według przepisu pana Wojciecha Charytona jest dziecinnie prosty, co tym bardziej zachęca do wykorzystania. Nie aż tak proste wydają się śleżyki od pani Magdaleny Girsztoft, według przepisu jej pochodzącej z Litwy prababć. Jak je przygotować? Szczegóły zdradza prowadząca.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Data emisji:
22.12.2016
Godzina emisji:
11.11

sm/fbi

Czytaj także

Marta Gessler: do dziś mierzę się z piernikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:25
- Piernik to wcale nie jest proste ciasto, jak się nam wszystkim wydaje. Wychodzi zbyt twarde albo nawet zdarzają się piernikowe zakalce - mówi restauratorka, Marta Gessler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakwas na wigilijny barszcz bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 16:49
Przygotowanie wigilijnego barszczu wydaje się dziecinnie proste, jednak o sukcesie decyduje kilka ważnych szczegółów. Jakich? O tym mówimy w odcinku poświęconym zakwasowi na barszcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze kluski z makiem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 13:01
- Na kolacji wigilijnej jest kutia i inne potrawy, ale kluski z makiem są przepyszne i bardzo bożonarodzeniowe - mówi Ewa Gierko z restauracji Nienażarty.
rozwiń zwiń