Pyry, kartacze, kluski. Ziemniak na wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 17:36
Ziemniak ziemniakowi nierówny. Jedne są lepsze na kluski, a inne na sałatki. - Warto zainteresować się ziemniakami fioletowymi, bo mają dużo składników odżywczych - zachęca Agnieszka Kręglicka, znawczyni kulinariów.
Audio
  • Co można przygotować z ziemniakiem w roli głównej? (A nuż, widelec/Trójka)
Mają różne kolory i smaki. O tym, dlaczego warto odkryć ziemniaka na nowo, opowiadamy w audycji Katarzyny Pruchnickiej
Mają różne kolory i smaki. O tym, dlaczego warto odkryć ziemniaka na nowo, opowiadamy w audycji Katarzyny PruchnickiejFoto: UnitedSoybeanBoard via Foter.com / CC BY

Choć ziemniak wydaje się dość prostym i powszechnym warzywem, to jednak każdy ma swój sposób na przygotowanie dań z nim w roli głównej, a nawet na ich gotowanie. Agnieszka Kręglicka poleca wrzucać ziemniaki w skórce do gotującej się i osolonej wody. Warto przy okazji zadbać, by wody nie było za dużo i by dobrać właściwy, szlachetniejszy gatunek warzywa.

- Odmian ziemniaków są setki, więc jest to cudowne pole do eksploracji. Ze względu na zawartość skrobi jedne są lepsze go gotowania i ubijania na puree lub kluski, a inne na sałatki. Te, które mają mniej skrobi, są zwarte, lepiej się gotują i kroją, będą lepsze na sałatkę, na przykład z oliwą i musztardą - poleca restauratorka.

Żółte, białe, fioletowe - w programie wyjaśniamy, jak dobierać ziemniaki na określone potrawy i na co należy zwracać uwagę przy ich zakupie.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość:
Agnieszka Kręglicka (restauratorka, krytyk kulinarny)
Data emisji:
 19.01.2017
Godzina emisji:
11.12

sm/fbi

Czytaj także

Rewolucja w kuchni. Jak pokochać brukselkę?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 12:50
Pieczona brukselka z orzechami włoskimi, grzankami, plasterkami szynki parmeńskiej? Swoje pomysły na przygotowanie tego popularnego warzywa zdradziły Marta Gessler i Agnieszka Kręglicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda rzodkiewka w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 14:03
- O tej porze roku nie ma ona jeszcze zbyt dużo smaku. Rzodkiewka, która będzie naprawdę szczypać w język, pojawi się dopiero pod koniec czerwca - mówi Agnieszka Kręglicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozgrzewające i energetyczne dania na zimę

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 19:59
- Używam teraz dużo porów, buraków, ziemniaków i dyń - poleca znawczyni zielonej kuchni Magdalena Cielenga-Wiaterek.
rozwiń zwiń