Diabeł morski na talerzu w wykwintnym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:30
W Ameryce o tej rybie zwykło się mawiać "poor man’s lobster", czyli "homar biednych ludzi", choć jej smak aż prosi się o lepszą rekomendację. Żabnica, nazywana diabłem morskim, odstrasza wyglądem, ale jest smaczna.
Audio
  • Jak przygotować żabnicę? (A nuż, widelec/ Trójka)
Żabnica nie jest tania, ale bez wątpienia warta spróbowania
Żabnica nie jest tania, ale bez wątpienia warta spróbowania Foto: V'ron via Foter.com / CC BY-NC

- Na początku żabnica wydaje się trudna do przygotowania, bo ma potrójną skórę, więc bardzo ważne jest to, by zdjąć pierwszą błonę, pokroić ją na filety i ściągnąć kolejną warstwę. Lubię kontrasty, więc oczyszczonego homara faszeruję boczkiem, potem smażę na patelni, by potrawa delikatnie się zarumieniła, po czym wstawiam całość do piekarnika dosłownie na sześć minut - opowiada kucharz Marco Ghia.

Mięso żabnicy ma słodkawy, delikatny smak i jest bardzo soczyste. O jego walorach i sposobach na przygotowanie mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Gość:
Marco Ghia (kucharz)
Data emisji:
27.04.2017
Godzina emisji:
11.19

sm/fbi

Czytaj także

Surowa ryba to nie tylko sushi

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 19:49
Myśląc o surowej rybie, pierwszym skojarzeniem może być sushi, choć japoński przysmak nie wyczerpuje bogactwa tematu. W tym odcinku zachęcamy do przygotowania odświętnego dania z łososiem i przysmaku z Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowy sposób na homara - smacznie i tanio

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 15:20
- Do niedawna obchodziłam akwaria z homarami szerokim łukiem, bo nie wiedziałam, co z homarem zrobić. A okazuje się, że przygotowanie go w domowych warunkach jest bardzo proste - mówiła w swojej audycji Katarzyna Pruchnicka.
rozwiń zwiń