Pavlova. Pyszny deser z Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:30
Nowozelandzka kuchnia to prawdziwy miks kultur i smaków. Jest tam sporo wpływów brytyjskich, są składniki z Azji, Europy, są też potrawy oparte na miejscowych produktach. Jest też on – chyba najbardziej charakterystyczny tamtejszy deser – Pavlova.
Audio
  • Pavlova. Pyszny deser z Nowej Zelandii (A nuż, widelec/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Elena Veselova/shutterstock.com

Tort Pavlova został stworzony w latach 20-tych XX wieku na cześć rosyjskiej tancerki i to od jej nazwiska pochodzi jego nazwa. Jest wiele sposobów przyrządzania i podawania tego deseru, ale w każdej postaci ma on jedną, charakterystyczną cechę: przygotowanie nie należy do najłatwiejszych. – Nie ma chyba jednego, uniwersalnego przepisu na Pavlovą. Podstawą jest dobrze zrobiona beza. Robiąc ją należy uważać, aby nie przebić białek. Ważna jest także kolejność dodawania składników – mówi Ula Stępniak z pracowni cukierniczej Słodki Muffin.

Wszystkich słuchaczy, którzy chcieliby sprawdzić swoje umiejętności i przygotować Pavlovą, zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. Smacznego!

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Gość: Ula Stępniak (pracownia cukiernicza Słodki Muffin)
Data emisji: 11.10.2017 
Godzina emisji: 
11.16

ml/ab

Czytaj także

Dodawanie smaku. Domowe mieszanki warzyw i przypraw

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 16:00
Nadeszła jesień. Warto więc skorzystać z warzyw, w które ta pora roku obfituje, i przygotować z ich pomocą zestaw przypraw na całą zimę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brukiew czy ziemniaki? Wspaniałe przepisy na zapiekankę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:40
– Brukiew pojawia się od kilku lat w dobrych warzywniakach i na targach. To zdrowe warzywo. Interesują się już nim najlepsi szefowie kuchni – zachwalała Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń